Orientovat se v základních parametrech a událostech okolo nás je základem ke zdravému a šťastnému životu. Čas, místo, osoby, vztahy a situace. Bez těchto pilířů jsme ztraceni a naše schopnost fungovat aktivně v rámci společnosti mizí. Orientace nám poskytuje plné vědomí toho kde, kdy, s kým a proč tam jsme.
Jakmile si na nějakou z těchto otázek nejsme schopni vybavit odpověď, vzpomenout si co situaci předcházelo a ukotvit zážitek v čase, je třeba obávat se příznaků poruchy nazvané dezorientace.
Nejčastější jsou poruchy vnímání času. Ztratit pojem o čase a přestat se orientovat, je nejsnadněji rozpoznatelný prvek začínající dezorientace. Začíná nenápadně nejistotou v odpovědi týkající se času, nestálostí a kolísáním mezi uvědoměním si časového rámce a nejistotou. Tzv. nejistota orientace prozradí, že je nejspíš něco špatně a měla by nás varovat.
Orientace funguje na několika úrovních
- alopsychická – když se orientujeme v okolnostech vnějšího světa
- somatopsychická – když si uvědomujeme sebe sama, své tělo a jeho části
- autopsychická – kdy bychom si měli být schopni uvědomovat své vlastní psychické procesy
K tomu, aby naše orientace fungovala jak má a bezpečně nás prováděla labyrintem životních událostí, je zapotřebí, aby správně fungovaly také naše další psychické funkce, z nichž získává informace. Jedná se především o nepoškozené vědomí, paměť, myšlení, vnímání,… souhrnně je označujeme jako kognitivní funkce mozku.
Porucha tedy dezorientace, která se dostavuje v okamžiku, kdy některá z těchto funkcí přestane správně pracovat má také několik variant. V závislosti na tom, kterou schopnost postrádáme můžeme hovořit o dezorientaci izolované ( pokud je poškozena orientace jen u jedné veličiny, například v čase nebo místě), kombinované a globální ( zasahuje více veličin – místo, čas, situaci, osoby).
Quo vadis – Vědět kam kráčíš
Schopnost orientace v čase, místě, prostoru a osobách jsou základním předpokladem pro adekvátní chování, jednání, vývoj a zapojení jedince do společnosti. Prožívání každého z nás je ovlivněno tím, jak vnímáme své okolí a v okamžiku, kdy se některá políčka z celkového obrazu vytrácejí, ztratíme postupně i celkový obraz, jistotu a schopnost pokračovat dál. Je to jako by z obrázku o tisících kousků zmizel centrální motiv a zbyly nám jen okrajové dílky. Nebudeme schopni říct, co je na obrázku. Tak postupně funguje ztráta orientace.
Na správnou funkci naší orientace má vliv velké množství aspektů:
- věk, životní období
- anatomicko-fyziologické zvláštnosti centrálního nervového systému
- kvalita funkcí systémů smyslových, nervového, vyšší nervové činnosti
- osobnost klienta – její struktura a dynamika
- charakter myšlení, úsudku, řeči, pozornosti, vnímání, čití, paměti, představivosti
- charakter jeho prožívání, chování a jednání
- vliv emocí, zejména negativních: strachu, úzkosti, stresu, frustrace, deprivace
- životní zkušenosti
- možnosti společenského vyžití, zájmy, nudný způsob života
- úroveň zdravotního stavu
- onemocnění (neurologické, smyslové, celkové a chronické, psychiatrické, imobilizace, úroveň soběstačnosti)
- užívání drog, vliv léků – zejména psychofarmak
- vliv rodinného prostředí – uspořádání, vztahů, jejich smysluplnost pro člověka
- struktura sociálních rolí, pozic, které jedinec zastává
- pocit prospěšnosti, důležitosti člověka pro druhé
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.