Jídla a pochoutky z dětství. Proč je tolik milujeme i jako dospělí?

V angličtině se tato jídla nazývají tzv. „comfort foods“. Dá se to definovat jako jídlo, často docela tučné nebo sladké, které nám velmi chutná a jeho konzumace nám navozuje příjemné pocity, které jsou spojeny s dětstvím, místem nebo nějakou osobou – často třeba maminkou nebo babičkou, která nám takové jídlo připravovala. Mezi taková jídla můžeme zařadit třeba hranolky, hamburgery, ale i domácí koláče a jiné dezerty.

Zde je 5 důvodů, proč máme taková jídla tolik rádi:

1. Dobrý pocit. Jedení potravin s vysokým obsahem tuku, cukru nebo soli aktivuje „systém odměňování“ v mozku. Například čokoláda má silný vliv na náladu a obecně nám navozuje příjemné pocity a snižuje napětí. Vysoce chutné potraviny aktivují stejné oblasti, které jsou aktivní při drogové závislosti. Zkrátka dobré jídlo = dobrá nálada.

2. Comfort potraviny jako samoléčba. Zdá se, že existuje souvislost mezi negativními emocemi a nezdravými potravinami. Jev se nazývá emocionální jedení. Když máme špatnou náladu, často saháme po nezdravém jídle, zejména po sladkém a tučném, což nám pomáhá situaci zvládnout. Lidé v dobré náladě mají naopak tendence jíst zdravěji. Avšak studie (Mann, 2015) zjistila, že ačkoliv comfort potraviny poskytují určitou úlevu od negativních nálad, stejně tak to dokážou i jakékoli ostatní potraviny.

3. Potřeba někam patřit. Máme tendenci spojovat některé potraviny s členy naší rodiny, společenskými setkáními a lidmi, kteří o nás pečují. Takže když se cítíme osaměle, tak toužíme, aby nám tyto potraviny navodily pocit pohodlí a bezpečí. To znamená, že síla comfort potravin může spočívat především v tom, že nám zkrátka připomínají hezké chvíle. Například takovému vysokoškolákovi daleko od domova může křupavé pečené kuře evokovat vzpomínky na slavnostní večeře s rodinou, kdy toto kuře jedl společně s lidmi, které má rád. Takové vzpomínky a pocity pak mohou studentovi pomoci vyrovnat se se stresem a pocitem izolace. Studie prokázaly, že lidé s pozitivními rodinnými vztahy častěji než jiní sáhnou právě po comfort potravinách ve dnech, kdy se cítí osamělí (Jordan et al., 2015).

4. Jídlo a nostalgie. Existuje silná vazba mezi vůněmi a emocionální pamětí. Vůně potravin může vyvolat živé a detailní emocionální vzpomínky z naší minulosti (Reid et al., 2014). Například vůně smažené kukuřice nám může připomenout dávné letní odpoledne v lunaparku, kde jsme byli jako děti. Vzhledem k tomu, že vůní vyvolané vzpomínky mají tendenci být pozitivní, vůně jídla tak zlepšuje náladu a vytváří pocity sociální sounáležitosti.

5. Zvláštní příležitosti. Tyto potraviny, často nezdravé, máme tendence jíst hlavně o slavnostních příležitostech, jako jsou narozeniny nebo Den díkůvzdání. Je tu však jisté dilema. Pokud si tímto jídlem chceme navodit příjemné pocity jen občas, je to určitě v pořádku. Z dlouhodobého hlediska je ale určitě vhodnější volit zdravější stravu. Ideálním řešením je dělat tak nějak obojí s vědomím, kde je zdravá míra.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner