Štěstí, které si koupíte za peníze

Pocity štěstí jsou z jedny z nejdůležitějších, které prožíváme. Bohužel si je nemůžeme koupit za peníze tak snadno, jako nový pár bot, přesto si k těmto pocitům můžeme dopomoci právě prostřednictvím peněz. Pocit radosti a štěstí totiž souvisí s našimi prožitky a zkušenostmi. Pokud tedy budete investovat do věcí či zážitků, které vám přinášejí radost, pak určitě neváhejte.

HODNOTU KAŽDÉ VĚCI URČUJE PROŽITEK

Radost nesouvisí s věcí jako takovou, s její hodnotou či cenou, spíše s prožitkem, který právě díky dané věci získáváme. Pokud jste si tedy dnes, včera, nebo před měsícem, koupili nový pár bot, který opravdu nebyl levný, pocity, které to ve vás vyvolalo, pak budou spíše souviset s egem. Dopřáli jste si něco, co obyčejně nemůžete. Přesvědčili jste sebe i své okolí, že „na to prostě máte“.

Taková investice času a peněz tedy ještě nemusela vyvolat pocit štěstí a radosti, i když jste se to možná domnívali. Radost můžete následně prožívat ve chvíli, kdy si boty obujete a zjistíte, že jsou velmi pohodlné a opravdu dobře se vám nosí. Pokud jste schopni vidět rozdíl v nošení těchto nových bot a těch, co máte doma v polici, pak to byla správná investice, která ve vás vyvolá radost pokaždé, když si je obujete.

NÁKUPEM KE SNÍŽENÍ STRESU

Pokud si již chcete udělat něčím radost a máte omezené prostředky, pak si asi většina z nás koupí určité zboží než nějakou službu či zážitek. Většinou se domníváme, že pokaždé, když danou věc využijeme či se na ni podíváme, nám připomene ty pocity a přinese dlouhodobou spokojenost.

Pravdou bývá, že si na toto rychle zvykáme a radost postupně vyprchá. Stále chceme něco víc, a proto si pořídíme další novou věc.  A pak další… Dostáváme se tím do kolotoče pomíjivého štěstí a potěšení.

Pokud tedy nákupem věcí si chcete udělat nejen radost, ale ještě snížit stres, pak je nejvhodnější investovat do těch služeb, které zvyšují prožitkovou spokojenost. Předplatné na masáže, vstupy do wellness, lístky do divadla či zážitkovou dovolenou.  Zážitky, které tím získáte, zvýší nejen pocit štěstí, ale výzkumy prokázaly, že zpětně doceňujeme tyto zážitky mnohem více, než vlastnictví určitých věcí.

A pokud chcete ještě více snížit stres, pak si nakupujte i ty služby, které souvisí s činnostmi, které neradi děláte.  Ať už se jedná o úklid, vaření nebo další neoblíbené práce.

Nezapomínejte při takových investicích nakupovat uvážlivě. Nenechte se strnout pouze akční cenovkou či slůvkem sleva. Přemýšlejte nad tím, kolik radosti vám může daná věc přinést, jak často ji budete využívat či jak často s ní budete v kontaktu.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner