Začněte s věcmi, které odkládáte, ještě dnes!

Začnu zítra… začnu v pondělí… začnu od příštího měsíce…. Kdopak si dal novoroční předsevzetí a opravdu jej splnil a plní možná dodnes?? Pokud jste to právě Vy, pak Vám gratulujeme. Mnoho lidí ovšem odkládá právě ty činnosti, do kterých se jim nechce, ať už je to učení cizího jazyku, běhání nebo úklid.

Naučit se dělat něco jinak není vůbec jednoduché. A co teprve u nich zůstat… Ne každý bohužel disponuje vůlí, sebekontrolou, umí si poručit a vydržet i u nepříjemného. Žádná škola vás toto nenaučí, tak jak tedy získat tyto potřebné dovednosti?

Zvyk je železná košile… a základ sebekontroly

Pokud chcete u nějaké činnosti vytrvat, musíte si z ní prostě udělat zvyk. Někdo je zvyklý po ránu si přečíst noviny, jiný vyvenčí psa a všichni si čistíme po ránu zuby. Dnes už nepřemýšlíte nad motivací k těmto činnostem, neboť jste si na ně zvykli. Dětské dotazy „a proč“ již máme za sebou

Ale ještě než se z nepříjemných činností stane zvyk, musíte….

Prvním krokem jsou minizvyky

Pokud si jako předsevzetí dáte uběhnout 10 km, většinou se to nepodaří napoprvé. A pokud ano, pak jste sportovci, a tato činnost pro vás není nijak obtěžující.

Takže pokud se chcete vytrénovat až na 10 km, pak musíte začít postupně. Rozdělte si tento dlouhý úsek na menší kousky. Můžete postupně cílit na stále se zvyšující náročnost. Klidně se na dané trase 10 km v několika částech projděte, popadněte dech a chuť se znovu rozběhnout. Uvidíte, že jakmile vyběhnete po pravidelném měsíčním běhání, budete na tom již mnohem lépe.

Cíle, které si budete postupně pokládat, budou opravdu malé. Ze začátku se vám mohou zdát až směšné, nicméně radíme vám, nepřežeňte to hned na začátku. Zkuste první den udělat je 5 dřepů. Že to nic není? Ano, je to tak. A teď si říkáte, že jich zvládnete klidně i 50? Je to možné.

Ovšem pokud se pak pořádně neprotáhnete, tak vás druhý den budou pěkně bolet nohy, a to se další minicíl bude plnit velmi těžko.

Pokud tedy chcete začít s činností, která vám opravdu není blízká, a přesto ji chcete začít dělat, pak musíte pravidelně každý den! Jen tak si vybudujete svůj zvyk a po určitém čase vám to bude připadat jako zcela běžná a normální činnost. Každý den si budete více a více automatizovat tento zvyk a nezapomínejte na zvyšování svého cíle. Ovšem vždy jen o kousek…


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner