4 tipy pro zlepšení koncentrace

Je krásný letní den plný slunce a pískoviště mezi paneláky jsou plná dětí. Sedím si tak na lavičce u jednoho z nich a sleduji malého pracanta, který zrovna buší lopatkou do bábovičky s vidinou jejího úspěšného vytvoření. Další o kousek dál pomaličku a svědomitě vyhrabává tunel v hromadě zvlhlého písku a samým soustředěním vystrkuje špičku jazyka. Je v plné koncentraci. Ó ano, kolik se toho člověk může od dětí naučit! Například, jak se koncentrovat? Pojďme si dát pár tipů, jak svou koncentraci zlepšit a vypilovat!

Telefon, facebook, všechno pryč

Asi největší zabiják koncentrace v našem prostoru. Znáte to, už už se chcete soustředit na svou práci, či jiný výkon, a zrovna v tu chvíli se vaši přátelé rozhodnou, že je čas si vyměňovat zprávy. Zůstanete u svého původního záměru? Nebo podlehnete a spustíte lavinu vzájemného odepisování, ve které váš původní záměr nemá šanci vyklíčit? Buďte silní, vypněte facebook, na telefonu nastavte tichý režim, odmontujte domovní zvonek. Zkrátka se nenechte při svém soustředění ničím vyrušovat, to je základ úspěchu. Odepsat či zavolat zpět můžete později, pokud nejde o akutní věc.

Chce to klid

Navazuji na první tip, ale v tomto bodě zajdeme ještě více do hloubky. Nejen, že by vás nemělo rušit nic zvenčí, ale ani zevnitř. Může se stát, a stává se to celkem běžně, že je člověk ve stresu. Tento stres může narušovat vaši koncentraci a také to dělá. Uklidněte se. Ať už máte nervy z šéfa, z manžela, ze sousedky, z kohokoliv a čehokoliv, nechte to teď plavat. Ideálně se zavřete do svého prostoru, který je jen váš a před prací se nalaďte na příjemnou pozitivní vlnu. Můžete si tam s sebou vzít něco dobrého na zub nebo si udělat svůj oblíbený čaj či kávu. V pohodě jde hned všechno lépe a nebudete mít tendenci každý zádrhel považovat za neřešitelný problém. Mějte na paměti, že nic takového neexistuje. Takzvané problémy jsou od toho, aby se řešily, takže neřešitelný problém je protimluv jako blázen.

Zažerte se

No a jdeme na to! Přichází ta nejzajímavější část celé práce. A když píšu nejzajímavější, myslím to doslovně. Nechte se zajmout svou činností! Možná, to chvíli potrvá, ale pokud se to stane, zjistíte, že vám věc začíná jít sama. Nechte se vtáhnout do činnosti, ať už děláte cokoliv, právě v tom tkví kouzlo koncentrovanosti. Fokus vašeho zájmu je v jasném paprsku upřen na jedinou věc. Uvidíte, že hned půjde všechno lépe. Pokud vám dělá problém soustředit se v tichu, můžete si pustit jako podkres například meditační hudbu. Najděte si svůj způsob, jak si nejlépe navodit stav koncentrovanosti. Vaše pracovna, vaše království!

Hrajte si

Poslední bod, který jsem se rozhodla zařadit, by mohl pomoci k rozpomenutí na to, že ač se vám to tak nemusí zdát, koncentrovanost vám není cizím pojmem. Zkuste si vzpomenout na svoje dětství! Vsadím se, že každý z vás měl nějakou oblíbenou hračku či činnost, u které vydržel klidně několik hodin naprosto bez problému. A například takové učení jízdy na kole a dalších nových věcí také vyžadovali velkou dávku koncentrovanosti. Základem je, aby vás činnost, kterou děláte, bavila. Stejně jako dítě baví hra s oblíbenou hračkou nebo jízda na kole. Pokud vás nebaví to, co děláte, je mnohem těžší se koncentrovat. Těžší, ale samozřejmě ne nemožné. Hrajte si, jako když jste byli malí! Vraťte se k osvědčenému!

Více informací k tématu můžete najít ve starším článku, který se věnuje poruchám pozornosti. Zjistěte si více!

Máte nějaký svůj osvědčený fígl, který vám s koncentrací pomáhá? Podělte se s námi v komentářích!


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner