Jaké jsou příznaky koronaviru a jak ho rozpoznat od chřipky

Z názoru, že koronavirus je jen trošku těžší chřipka jsme během několika předchozích týdnů poměrně rychle vystřízlivěli. Vždyť od prvního března, kdy se v Česku objevily první tři případy neuplynul ani měsíc, a nakažených je více než tisícovka. Agresivitě viru přispívá i fakt, že člověk vůči němu dosud nemá vyvinutou imunitu, neexistuje žádný prověřený lék ani vakcína, a tak spoléháme jen na léčbu symptomatickou. Lékaři varují před nepodceňováním příznaků koronaviru, avšak někdy je těžké je nezaměnit s příznaky nachlazení nebo chřipky. Aby nedošlo k desinterperatci příznaků, připravili jsme Vám přehled, který Vám pomůže jednotlivá onemocnění od sebe rozpoznat.

Nákazu nemocí COVID-19, která je způsobená koronavirem SARS-CoV-2, můžete poznat podle horečky, dýchacích potíží, kašle a dušnosti, bolesti svalů a únavy. Nakazit se jím můžete kontaktem s infikovanou osobou nebo dotykem věci, které se dříve dotkl nemocný. Nákaza se přenáší prostřednictvím kapének při mluvení, kýhání či kašlání. Avšak virus dokáže ulpět a přežít i narozličných předmětech, kterých se nakažená osoba dotkla. Inkubační doba pak činí 14 dní, během kterých je bohužel nakažená osoba nejinfekčnější.

V momentě, kdy ale ucítíte, že „na nás něco leze“ a máme podezření, že by to koronavirus mohl být, měli bychom vyhledat pomoc. Rozhodně to ale neznamená navštívit lékaře. Hrozilo by ,že osobní návštěvou nejen že nakazíme jeho, ale i lidi, které cestou k němu potkáte. Nejprve zhodnoťte, zda by se skutečně mhlo jednat o koronavirus nebo o nějaké jiné, podobně se projevující onemocnění. Zkuste to například pomocí tabulky, kterou jsme pro Vás připravili.

Zjistíte-li, že by se podle uvedených příznaků mohlo jednak o koronavirus, doporučuje Ministerstvo zdravotnictví jednat podle následujících pokynů.

  • Pokud se vám hůře dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte  linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

  • Pokud máte horečku, která trvá dále než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost (mimo pracovní dobu praktického lékaře) a postupujte podle jejich instrukcí.

  • Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus, zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce.

  • Pokud nemáte ani jeden z těchto příznaků, průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu.

 
Pokud Vám pak lékař přece jen vystaví žádanku k provedení testu, vyhledejte odběrové místo. O tom, kde se nejbližší odběrové místo nachází, Vám poradí na lince 1212, kam se můžete obracet i v případě, máte-li ohledně koronaviru další dotazy. Seznam odběrových míst najdete také na těchto stránkách. Pokud žádanku nemáte, a neprojevují se u Vás žádné příznaky, můžete se také nechat otestovat, avšak testování si už musíte uhradit.

banner