Rozluštili vědci poker face?

Poker

V našem seriálu o pokeru a psychologii pro každého jsme si už řekli, že poker je nesmírně složitá a komplexní hra. Pádným důkazem pravdivosti této věty jsou i objevy v oblasti nových technologií a umělé inteligence. Možná jste už slyšeli o robotu jménem Libratus, který porazil v turnaji hraném v jednom pittsburghském kasinu čtyři hráče světové špičky, stejně jako se úspěšně postavil nejlepším borcům ve specifické pokerové disciplíně, zvané heads-up (hra pouze ve dvou lidech). Za programem Libratus stojí vědecký tým ze stejné univerzity, který se podílel na vývoji superpočítače Deep Blue. Ten v květnu 1997, jako první zástupce umělé inteligence, porazil v šachu světového velmistra Garriho Kasparova. Libratus, který „smázl“ pokerové hvězdy, je mnohými vědci vnímán jako vůbec největší skok v oblasti umělé inteligence v dějinách lidstva. Pokerový profesionál Jason Les, kterého robot porazil, o něm prohlásil: „Tuhle umělou inteligenci bereme jako silného lidského hráče, který na nás ale dokáže vyvinout daleko větší tlak, než by byl schopen jakýkoli člověk, ale přitom nechybuje.“

Dalším přelomovým krokem může být objev z Dolby Laboratories. Podle nich je takzvaná „pokerová tvář“ minulostí. Pokročilá umělá inteligence spolu se senzory totiž údajně dokáže dokonale „číst“ lidskou tvář.

Konec poker face?

V živé pokerové hře je vedle zvládnutí techniky tou nejdůležitější schopností ukrývat své emoce a zůstat nečitelným. Není nic horšího než svým projevem protihráčům prozradit, jaké karty držíme. Stačí k tomu velice málo: těkavý pohled, mrkání, podupování nohou, třes rukou, pulzující žíla na krku a mnoho dalších drobných znaků, kterých si ti nejlepší hráči dokážou všimnout a umí si je spojit i s další „řečí těla“. Tyto signály těla se souhrnně označují jako telly. Pokud jsme schopni udržet „kamennou tvář“, nedáváme ani těm největším mistrům žádné signály, z nichž by mohli přečíst reálnou sílu naší kombinace. Jenže to se bavíme o mistrech z masa a krve, nikoli o umělé inteligenci.

Vědci z Dolby Laboratories před časem představili svůj nový objev. Spojili několik typů senzorů, které vyhodnocuje pokročilá umělá inteligence, jež dokáže dokonale „číst“ emoce zkoumaného člověka. „Je to konec pokerové tváře,“ pronesla dokonce vědkyně Poppy Crumová na konferenci, kde tento objev představovala. „Lidé vysílají své emoce… a nyní o nich budeme vědět daleko více, než kdy dříve.“  Pokud by se tato technologie aplikovala do praxe, stačila by integrace senzorů do tmavých pokerových brýlí a hráč by získal oproti svým soupeřům těžko překonatelnou výhodu.

Co dokáže nová technologie?

A na jakémže principu nová technologie funguje? Umělá inteligence sleduje obličej člověka a vyhodnocuje i ty nejmenší projevy, které lidské oko není schopno zaznamenat.  Jde o mikropohyby v obličeji, či změny v rozšíření zorniček, které se mění podle mozkové aktivity. Další senzory sledují puls, rychlost dechu a  změnu tělesné teploty. Jedná se o řeči těla, které ani ten nejlepší pokerový hráč nemůže mít nikdy plně pod kontrolou. Ze všech těchto signálů dokáže počítač vyvodit zobecňující závěry, jestli daný člověk lže, jestli jedná ve chvilkovém poblouznění, zda cítí vzrušení ze silných karet na rukou, případně zda se chystá k útočné agresivní hře. To vše dovede umělá inteligence vyhodnotit v reálném čase s velkou mírou přesnosti. V případě aplikace této technologie by se nedalo o rovných podmínkách a férové hře vůbec hovořit. Kasina a pokerové herny by si tak musely své návštěvníky daleko lépe hlídat, aby neměli výhodu před ostatními.

Pomoc pro školáky, umělce či nezadané lidi?

U pokrokových technologií očekáváme, že nebudou sloužit pouze jednotlivcům v zájmu jejich osobního prospěchu, ale přinesou i užitek pro celou společnost. Také u této technologie se nabízí její širokospektrální využití. Vedle vývoje v oblasti samořiditelných automobilů by mohla být aplikovatelná i v rámci školství, umění nebo sociálních vztahů. Podle vědkyně Crumové by šlo technologii uplatnit pro lepší diagnostiku psychických problémů studentů – psycholog nebo odborný poradce by mohl snadno a rychle zjistit, jestli student trpí depresí, nebo má nějakou jinou duševní poruchu. V rámci dalšího uplatnění se nabízí třeba možnost pro umělce sledovat okamžité reakce publika na jejich vystoupení či umělecké dílo. Lidem by mohla tato technologie pomoci i při seznamování, neboť na základě těchto poznatků prý půjde vytvořit lepší „randící“ aplikace. Nápadů na uplatnění této technologie v praktickém životě se najde jistě ještě mnohem více.

Ale to už jsme trošku uhnuli od tématu pokeru. I když ne tak docela. Ukazuje se totiž, že ty nejpokrokovější AI technologie se vyvíjejí v oblasti logických a dovednostních her. Dějiny vývoje umělé inteligence jsou vlastně dějinami lidských porážek v soutěži „lidský mozek versus počítač“. I když poker stále bojuje s nálepkou obyčejné hazardní hry, stojí ve skutečnosti vedle šachu nebo GO mezi těmi, při nichž umělá a lidská inteligence svádějí ty nejfantastičtější a nejvzrušivější souboje.

Prameny: www.pokerarena.cz; www.ceskatelevize.cz
Autor: Tomáš Lotocki

Více článků k tématu poker a psychologie pro každého naleznete zde.

banner