Amnézie – Ztráta života a identity

Amnézie znamená ztrátu veškerých vzpomínek na předchozí život a identitu pacienta. S takovým názorem se setkávají lékaři dnes a denně. Veřejnosti si zafixovala jednu z nejoblíbenějších zápletek Hollywoodu – ztrátu identity při úrazu hlavy.

Když se vyřkne diagnóza amnézie, jen velmi zřídka to znamená, že pacient nemá zcela žádné vzpomínky a začíná s tzv. čistým štítem. Amnézie, která po úderu do hlavy nebo jako následek mozkového nádoru či dlouhého komatického spánku u pacientů nastává, neprobíhá tak, jak ji vykreslují filmy a seriály. 4

Naopak jen vzácně se stane, že si pacienti nepamatují naprosto nic. Mnohem častější je situace, kdy si nepamatují pár dní nebo týdnů před zlomovým okamžikem. Neví, co se jim stalo a proč jsou v nemocnici. Nepoznávají novější známé a partnery, ale většinou si dobře pamatují na svou vzdálenější minulost, dětství a rodinu.

Vracejí se zpět o měsíce i roky a je pro ně velmi matoucí, dozvědět se, co všechno se od těch dnů změnilo. Mnohdy jsou již zcela jinými lidmi, než si pamatují. Dospěli, zmoudřeli a změnil se jejich životní styl i hodnoty. V tomto ohledu je amnézie velmi nepříjemná a psychicky náročná pro pacienty i jejich blízké.

Úraz nebo stres?

Kromě fyzické příčiny může u člověka nastat také disociativní amnézie. Disociace je proces, při kterém se část našeho prožívání, vnímání, pocitů, vzpomínek a identity přesune do našeho nevědomí. Většinou vlivem nějaké stresující a emocionálně náročné události. Neúmyslně se tak člověk o části svých dojmů oddělí, protože je nedokáže všechny nadále zvládat, zpracovat a srovnat se s nimi. Je toho pro něj prostě příliš mnoho a tak se od nich oddělí. Jedná se o mechanismus obrany psychiky a zdraví dotyčného. Reakce na nebezpečně silné a náročné podněty. Ale ani v tomto případě dotyčný nezapomene úplně všechny informace o sobě a své minulosti a nestane se z jeho mysli tabula rasa – nepopsaný list.

Mýtus z hollywodského filmu

Nicméně amnézie je v očích veřejnosti díky propagaci médií a častému využívání tohoto námětu v akčních filmech, v nichž tajní agenti a nájemní vrazi po ráně do hlavy zapomenou, kdo jsou a čím se živí, velmi silně zakořeněna a více než 80% populace věří, že znamená kompletní ztrátu identity a vzpomínek na život dotyčného.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner