Nemůžete usnout kvůli stresu? Přinášíme 5 rad, jak zklidnit svoji mysl

Zažíváte v práci stres a projevuje se to i u vás doma? A co hůře, projevuje se to i v ložnici? Nemůžete usnout, převalujete se, dlouhé hodiny koukáte do stropu a přemýšlíte, co všechno musíte zítra v práci stihnout. Čeká vás porada, uzávěrka, reporting, schůze vedení…. A k tomu se šéf vrací z dovolené a bojíte se, jestli bude s prací spokojen.

Pokud se vám takové myšlenky honí hlavou, pak usnout klidným spánkem je téměř nadlidský úkol. Sledujete hodiny, počítáte, kolik času vám zbývá do doby, než začne zvonit budík… Tik tak…

Hlava bzučí jako včelí úl a počítání oveček prostě nezabírá. Máme pro vás tedy několik rad a triků, jak zklidníte svoji mysl a dopřejete si dlouhý a klidný spánek.

Vstaňte z postele

Hned první pravidlo, které si odporuje s tím, k čemu má sloužit. Dle expertů je ovšem převalování se v posteli to nejhorší, co děláte, pokud nemůžete usnout. Jestliže se vám tedy nedaří zklidnit mysl poté, co ulehnete, pak musíte do 15 maximálně do 20 minut vstát z postele. Při dlouhodobém převalování (nad 30 minut) si pak již tělo nespojí postel se spánkem a problém usnout se vám může projevit i tehdy, když aktuálně stres neprožíváte.

Soustřeďte se zcela na jinou věc

Zkuste si otevřít knihu a začíst se do ní. Či vyzkoušejte vybarvování, čím menší tvary, tím lépe dokážete mozek vypnout od starostí. Nejvhodnější v tomto případě jsou tedy mandaly.

Názory se pak rozcházejí v tom, či je vhodné sledovat televizi. Pokud ji ovšem budete mít dostatečně vzdálenou a bude se jednat o odpočinkový program, pak je vhodným prostředkem pro zklidnění. Určitě byste ovšem neměli sledovat nic ve svém telefonu či hrát hry. Jedná se totiž o velký zdroj světla blízko očím.

Denní rituál – několik minut „na starosti“

Jestliže je tedy příčinnou nespavosti stres, pak bychom se s ním měli vypořádat již během dne. Vyhraďte si tedy 10 – 15 minut na starosti. Sepište si všechny příčiny a rozdělte si je do skupin, v první budou ty, jež nemůžete ovlivnit a v druhé skupině budou ty stresory, které již ovlivnit můžete.

Náladu šéfa nemůžete odhadnout ani jí nijak předejít. Bude to tedy vnější faktor, který neovlivníte a musíte se obrnit proti němu. Pokud ovšem máte stres z toho, že byste mohli zítra přijít pozdě do práce a nestihnout tak důležitou poradu vedení, sepište si také jednotlivé kroky, jak tomuto stresu předejít. Například tím, že si nastavíte budíček o něco dříve a pro jistotu raději 2.

Pravidelné ukládání k spánku

I v tomto je dobré si najít rituál a pravidelnost. Určitě bychom neměli těsně před spaním jíst a vyvarovat bychom se měli také skleničce něčeho ostřejšího. Ani víno není vhodné, neboť alkohol určitě nepodporuje klidný spánek.

Poslední radou pro kvalitní a klidný spánek je fyzické cvičení v průběhu dne. Stačí 20 minut denně, aby se člověk cítil lépe a v pohodě.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner