Anorexie – psychická zátěž pro celou rodinu

Anorexie, neboli porucha příjmu potravy, se řadí mezi onemocnění psychosomatického charakteru. Během posledních několika let se zvýšilo nejen procento nemocných, ale začíná se o této zákeřné nemoci také více mluvit, a to nejen v médiích. Drtivá většina populace si myslí, že touto nemocí trpí především mladé slečny, které si vysnily kariéru modelek. Ve skutečnosti touto nemocí trpí ženy každého věku a dokonce také muži. Bohužel přibývá také dětských pacientů.

Anorexie se u pacientů projevuje v totálním odmítání příjmu potravy. V některých případech pacienti vyvíjí i vyšší tělesnou aktivitu, aby nepřibrali ani jedno deka navíc. Co tato nemoc způsobí, přímo u pacientů, zřejmě nemusíme podrobně rozebírat. Nedostatkem vitamínů, bílkovin, a dalších životu potřebných složek potravy, se u pacientů může projevit únava, podráždění, osteoporóza, neplodnost. Při vyšší míře užívání projímadel dochází k porušení trávicího ústrojí. Šrámy na duši i těle jsou opravdu výrazné.

Co může být spouštěčem této nemoci?

Existuje jich celá řada. Již nahodilé poznámky od rodičů „máš velká zadek, konečně jsi ženská“ či „hecování“ od spolužáků a kamarádů může způsobit, že osoby s citlivějším vnímáním začnou pomalu nenávidět své tělo. Pohled do zrcadla je vždy deprimuje a stoupnutí na váhu pro ně znamená stálé přesvědčování se o tom, že takto to dál nejde.

Prvním příznakem pak je změna jídelníčku, náhlé vyznávání zdravého životního stylu a postupné snižování dávek příjmu potravy.

Dopad na celou rodinu?

Při této psychické nemoci netrpí pouze pacient, nýbrž také lidé z jeho blízkého okolí. Především rodiče berou za celou tuto situaci vinu na sebe. Neustálé debatování o tom, proč jejich dítě nejí, jestli nemá hlad, co všechno dnes již snědlo a další otázky způsobují spíše odstup. Proto by rodiče měli jít mezi své přátele a na chvíli odstoupit od těchto problémů.

Jestliže se nemoc u dítěte projeví, k jeho uzdravení je nejdůležitější silná vůle pacienta. Jeho rozhodnutí a přiznání si, že nemocí opravdu trpí a chce se léčit.

Rady pro rodiče a blízké osoby nemocných lidí:

  • Neustále komunikujte s nemocným. Pozor však na témata ohledně této nemoci. Nejlépe se o nich nebavte vůbec.
  • Pozvěte své dítě ke společnému stolování. Již samotné sezení s vámi u stolu pomáhá ke vnímání příjmu potravy u zdravých lidí.
  • Volný čas můžete trávit společně. Ne však nijak přehnaně. Pokud váš vztah s dítětem nebyl blízký před nemocí, nehrajte si nyní na perfektního rodiče.
  • Neměňte zaběhnuté principy ve vaší rodině. Zkrátka nepřevracejte celé žití vzhůru nohama.
  • Vyhledejte pomoc psychologa. Nejprve třeba sami pro sebe a následně se můžete s odborníkem poradit, jak komunikovat s dítětem, případně jak jej přesvědčit na léčbu.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner