Anorexie, psychická zátěž pro celou rodinu

0
86

Anorexie, neboli porucha příjmu potravy, se řadí mezi onemocnění psychosomatického charakteru. Během posledních několika let se zvýšilo nejen procento nemocných, ale začíná se o této zákeřné nemoci také více mluvit, a to nejen v médiích. Drtivá většina populace si myslí, že touto nemocí trpí především mladé slečny, které si vysnily kariéru modelek. Ve skutečnosti touto nemocí trpí ženy každého věku a dokonce také muži. Bohužel přibývá také dětských pacientů.

Anorexie se u pacientů projevuje v totálním odmítání příjmu potravy. V některých případech pacienti vyvíjí i vyšší tělesnou aktivitu, aby nepřibrali ani jedno deka navíc. Co tato nemoc způsobí, přímo u pacientů, zřejmě nemusíme podrobně rozebírat. Nedostatkem vitamínů, bílkovin, a dalších životu potřebných složek potravy, se u pacientů může projevit únava, podráždění, osteoporóza, neplodnost. Při vyšší míře užívání projímadel dochází k porušení trávicího ústrojí. Šrámy na duši i těle jsou opravdu výrazné.

 

Co může být spouštěčem této nemoci?

Existuje jich celá řada. Již nahodilé poznámky od rodičů „máš velká zadek, konečně jsi ženská“ či „hecování“ od spolužáků a kamarádů může způsobit, že osoby s citlivějším vnímáním začnou pomalu nenávidět své tělo. Pohled do zrcadla je vždy deprimuje a stoupnutí na váhu pro ně znamená stálé přesvědčování se o tom, že takto to dál nejde.

Prvním příznakem pak je změna jídelníčku, náhlé vyznávání zdravého životního stylu a postupné snižování dávek příjmu potravy.

Dopad na celou rodinu?

Při této psychické nemoci netrpí pouze pacient, nýbrž také lidé z jeho blízkého okolí. Především rodiče berou za celou tuto situaci vinu na sebe. Neustálé debatování o tom, proč jejich dítě nejí, jestli nemá hlad, co všechno dnes již snědlo a další otázky způsobují spíše odstup. Proto by rodiče měli jít mezi své přátele a na chvíli odstoupit od těchto problémů.

Jestliže se nemoc u dítěte projeví, k jeho uzdravení je nejdůležitější silná vůle pacienta. Jeho rozhodnutí a přiznání si, že nemocí opravdu trpí a chce se léčit.

 

Rady pro rodiče a blízké osoby nemocných lidí:

  • Neustále komunikujte s nemocným. Pozor však na témata ohledně této nemoci. Nejlépe se o nich nebavte vůbec.
  • Pozvěte své dítě ke společnému stolování. Již samotné sezení s vámi u stolu pomáhá ke vnímání příjmu potravy u zdravých lidí.
  • Volný čas můžete trávit společně. Ne však nijak přehnaně. Pokud váš vztah s dítětem nebyl blízký před nemocí, nehrajte si nyní na perfektního rodiče.
  • Neměňte zaběhnuté principy ve vaší rodině. Zkrátka nepřevracejte celé žití vzhůru nohama.
  • Vyhledejte pomoc psychologa. Nejprve třeba sami pro sebe a následně se můžete s odborníkem poradit, jak komunikovat s dítětem, případně jak jej přesvědčit na léčbu.

NECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář
Prosím, vložte Vaše jméno
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.