Být skutečným leaderem, to je práce na plný úvazek

O leadershipu bylo napsáno spoustu knih, které se zabývají touto problematikou z různých úhlů pohledu. Všeobecnou definicí leadershipu je schopnost ovlivňovat ostatní. To, co musíme přepracovat, je způsob, jakým k tomu budeme přistupovat.

Lídr ví, co vyplývá z jeho pozice

Jedná se o základní pravidlo každého leadera. Někdo by řekl, že to ani nemusí být zdůrazňováno. Být šéfem znamená opravdu vykonávat pozici šéfa. Měl by být k dispozici pro své pracovníky, pro lidi svého týmu, a to vždy, když potřebují. Velmi dobře musí znát svoje kompetence, pravomoci i následnou odpovědnost. Samotná jejich znalost ovšem nestačí. Skutečný lídr je také naplňuje.

I když vás mnohem více baví obchod a rádi chodíte na obchodní jednání, nejste v tu chvíli leaderem svého týmu. Raději byste měli vést své pracovníky k tomu, aby se z nich stali špičkoví obchodníci.

Lídr zajišťuje, že jeho pracovníci plní práci správně a množstevně i kvalitativně jejich práce roste

Pracovníci ve svém lídrovi vidí oporu, stabilní osobu, která je jim oporou v těžkých situacích. Pracovníci takové osobě věří a ví, že se na něho můžou spolehnout, pokud mají problém. Jednoduše je pro ně vzorem.

To, že budete mít dveře do kanceláře neustále otevřené (a to doslova), vám nezajistí, že za vámi budou pracovníci chodit pro radu. Pokud nebudete projevovat zájem o svůj tým vy sami…

Lídr dělá lidi šťastnými

Opravdu dobrý lídr zná dobře všechny své pracovníky a je také schopen je kdykoli zastoupit. Podporuje také komunikaci uvnitř týmu, neboť ví, že komunikace je nejsilnějším názorem porozumění.

Pokud tým přestal pracovat efektivně, či jeden z jeho členů nepracuje vůbec, čí je to chyba? Lídra! A to jednoznačně. V tuto chvíli se zřejmě dostatečně nevěnoval svému týmu a neodhalil tak signály včas.

Lídr zajišťuje výsledky skupiny

Lídr by nikdy neměl dělat práci svých podřízených! A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že v danou chvíli se nevěnuje týmu a ten následně se přestává rozvíjet. Neexpanduje. Druhým důvodem je fakt, že pracovníci se přestávají rozvíjet a neučí se novým metodám, postupům, znalostem, dovednostem.

Pokud už jste přijali roli lídra, věnujte se jí naplno! Je to maximum, které můžete pro tým udělat.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner