Citoví upíři nesají krev, ale naši energii

banner  essential webinars

Citového upíra neprozradí špičaté zuby ani strach z denního světla. Jsou to lidé jako my, kteří nám však berou chuť do života. Citové vydírání – pláč, křik, nadávky – to je oblíbená zbraň citových upírů. Může to být někdo z našich bližních. Často si ani neuvědomuje, co svým jednáním způsobuje. Jak podobnému nátlaku vzdorovat?

Někteří lidé nás nabijí energií. Vyjdeme s kamarády na pivo, s kolegyněmi na kávu a něco dobrého a prosmějeme s nimi hodiny a hodiny. Pak se cítíme lépe a máme radost ze života.

Na druhé straně ovšem jsou lidé, kteří nás vysilují. Neustále si stěžují, pláčou a nadávají. Přehazují na nás svá životní trápení, ale sami nám pomoc neposkytnou. Svými „nevinnými“ jedovatými poznámkami nás ponižují. Nebo z nich pro změnu máme hrůzu, zasypávají nás stupňujícími se požadavky a spoléhají na to, že se jim podřídíme. Některé ženy také využívají slzy k tomu, aby si u partnerů prosadily svou. Spoléhají při tom na to, že jeho city k nim mu nedovolí vzdorovat. Ani pánové na tom občas nejsou lépe – křik a nadávky někteří využívají k tomu, aby dosáhli svého „silou“.

Jiní manipulátoři vyhrožují, že si ublíží, pokud nebude po jejich. Další simulují zdravotní problémy. Zákeřným případem jsou také lidé, kteří si naše city „kupují“ dárky a různými „nezištnými“ pozornostmi. V pravou chvíli nám to však nezapomenou připomenout.

Být pod vlivem citového upíra je pro člověka velmi vyčerpávající. I když je to někdo z našich blízkých, musíme umět říci: „Dost!“

Jak se bránit?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Doporučuje se však výpady citového vyděrače neoplácet, ale spíše ho usměrnit stylem: „Tohle na mě neplatí. Tímhle si nepomůžeš.“ apod. U křičících lidí se ustát útok s ledovým klidem vyplatí dvojnásob – pokus o naše vyprovokování se nezdaří. Věčně si stěžující lidi se hodí vhodně „utnout“ a změnit téma rozhovoru. Je přirozené, že se lidé chtějí se svými starostmi svěřit. Nesmí to ale zajít tak daleko, že jejich trápení začnout ničit i nás. Není sobeckostí vytyčit určitou hranici.

„Dobráky“ a jejich drobné dary se pak vyplatí zdvořile odmítnout, aby nemohli využít pocitu, že jim něco dlužíme. Poněkud radikálním, ale občas nezbytným řešením, je se od člověka, který nás vysává a ničí, odpoutat. Ne vždy je to však možné.

Nenechte se nutit do něčeho, co sami nechcete.