Citoví upíři nesají krev, ale naši energii

Citového upíra neprozradí špičaté zuby ani strach z denního světla. Jsou to lidé jako my, kteří nám však berou chuť do života. Citové vydírání – pláč, křik, nadávky – to je oblíbená zbraň citových upírů. Může to být někdo z našich bližních. Často si ani neuvědomuje, co svým jednáním způsobuje. Jak podobnému nátlaku vzdorovat?

Někteří lidé nás nabijí energií. Vyjdeme s kamarády na pivo, s kolegyněmi na kávu a něco dobrého a prosmějeme s nimi hodiny a hodiny. Pak se cítíme lépe a máme radost ze života.

Na druhé straně ovšem jsou lidé, kteří nás vysilují. Neustále si stěžují, pláčou a nadávají. Přehazují na nás svá životní trápení, ale sami nám pomoc neposkytnou. Svými „nevinnými“ jedovatými poznámkami nás ponižují. Nebo z nich pro změnu máme hrůzu, zasypávají nás stupňujícími se požadavky a spoléhají na to, že se jim podřídíme. Některé ženy také využívají slzy k tomu, aby si u partnerů prosadily svou. Spoléhají při tom na to, že jeho city k nim mu nedovolí vzdorovat. Ani pánové na tom občas nejsou lépe – křik a nadávky někteří využívají k tomu, aby dosáhli svého „silou“.

Jiní manipulátoři vyhrožují, že si ublíží, pokud nebude po jejich. Další simulují zdravotní problémy. Zákeřným případem jsou také lidé, kteří si naše city „kupují“ dárky a různými „nezištnými“ pozornostmi. V pravou chvíli nám to však nezapomenou připomenout.

Být pod vlivem citového upíra je pro člověka velmi vyčerpávající. I když je to někdo z našich blízkých, musíme umět říci: „Dost!“

Jak se bránit?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Doporučuje se však výpady citového vyděrače neoplácet, ale spíše ho usměrnit stylem: „Tohle na mě neplatí. Tímhle si nepomůžeš.“ apod. U křičících lidí se ustát útok s ledovým klidem vyplatí dvojnásob – pokus o naše vyprovokování se nezdaří. Věčně si stěžující lidi se hodí vhodně „utnout“ a změnit téma rozhovoru. Je přirozené, že se lidé chtějí se svými starostmi svěřit. Nesmí to ale zajít tak daleko, že jejich trápení začnout ničit i nás. Není sobeckostí vytyčit určitou hranici.

„Dobráky“ a jejich drobné dary se pak vyplatí zdvořile odmítnout, aby nemohli využít pocitu, že jim něco dlužíme. Poněkud radikálním, ale občas nezbytným řešením, je se od člověka, který nás vysává a ničí, odpoutat. Ne vždy je to však možné.

Nenechte se nutit do něčeho, co sami nechcete.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner