Decluttering – Zbavte se zbytečností a žijte šťastněji

S jarem přichází také nutnost úklidu a nové aktivity. Probouzí se příroda i lidská společnost. Jaro je obdobím velkých změn, úprav, úklidu a nových začátků. Právě velký úklid (nebo pro mnoho i ten malý) je nepříjemnou činností, které se nevyhneme. Každého z nás čeká alespoň jednou za čas nějaký úkon spojený s úklidem a údržbou domu či bytu. Většina lidí vnímá pravidelné domácí práce negativně a ze zvyku se dávají ratolestem za trest. Možná i proto, k němu má spousta dospělých později takovou averzi. Úklid by ovšem mohl být podle světoznámé japonské autorky Marie Kondo i legrací a cestou k osobní svobodě.

Návod na správný úklid je v jejím podání i návodem na šťastný život. Zkuste se zamyslet, jestli na tom nebude něco pravdy. Stává se vám, že si občas přijdete v množství věcí a nábytku, které vás doma obklopují příliš zahlceni, téměř pohřbeni pod vrstvami všech nezbytností?

Chcete-li změnit jak se doma cítíte a jak úklid a běžné činnosti ovlivňují váš život zkuste její jednoduchý návod. Kondo ve svém přístupu k úklidu a způsobu života propaguje jednoduchý minimalismus. Pro generaci, která vyrůstá s vědomím, že materiální hodnoty jsou důležité a jsou také měřítkem úspěchu, je velmi obtížné oprostit se od hmotných věci v našem domově. Právě změna přístupu ve vztahu k věcem (někdy i lidem) podnítí také zdravější přistup k sama sobě a k životu. Touto tezí okouzlila Kondo miliony lidí po celém světa a její kniha se stala již v roce 2014 biblí úklidu i klidnějšího životního tempa. Jaké jsou podle autorky knihy Zázračný úklid hlavní otázky a změny, které musíme podniknout?

Vše začíná pořádkem v domácnosti. Ptejte se sami sebe:

Proč se nám nedaří mít v domě pořádek? Protože prostor ve kterém žijeme plníme nejrůznějšími druhy věcí, které k životu nejen nepotřebujeme, ale místo radosti nám přinášejí komplikace a činí jej složitějším. Pravidlo první a nejdůležitější – dokončit proces vyřazování nedůležitých a starých věcí. Jak na to? Vyndejte a připravte si všechno co vlastníte, začněte od oblečení a postupujte napříč celým bytem, všemi kategoriemi. Všechno, co vlastníte musí opustit své stálé místo a vy jednu po druhé tyto věci vezmete do ruky a zeptáte se na klíčovou otázku: “Přináší mi tato věc radost a dělá můj život šťastnější?” Pokud na otázku odpovíte ne, pak věc vyřaďte (můžete ji vyhodit nebo darovat). Až tímto procesem projde celý byt, budete mít kolem sebe jen věci, které doopravdy potřebujete a které vám dělají domov i celý život krásnější.

Pravidlo druhé zní: Kategorie jsou základem úklidu. Vše si roztřiďte do kategorií a naplánujte úklid vždy dle kategorií. Každá věc má své pevné místo, kam patří.

Zatřetí: Pokud vlastníte věci, které používáte jen sezonně nebo velmi zřídka, uskladněte je. Mimo svůj každodenní užitkový prostor. Někde v bezpečí, ale tak, aby nepřekážely a nenarážely jste na ně. Není důvod, aby vám zabíraly životní prostor a stínily slunci. Pusťte do svého života světlo.

V této fázi by vám měly zbít jen nezbytné věci každodenního života, věci, které vás dělají šťastnými a spokojenými, které máte rádi a na které se rádi koukáte. Tyto věci tedy nyní rozmístíte po bytě dle jejich funkce na snadno přístupná místa, kde budou trvale. Pokud má každá věc své místo a je snadno dosažitelné, vždy po použití bude jednoduché věc vrátit zpět a tak nebude nutné později uklízet. Byt bude vypadat lépe a váš život bude o něco jednodušší. Navíc stálé místo dodá celému domovu pocit řádu a organizace a nebudete ztrácet čas přemýšlením o těchto jednoduchých úkonech.

Když dáte do pořádku svůj domov, nastane chvíle na úklid vašeho života. Kouzlo, které vám řád v domácnosti přinese jednoduchost a klid do života. Tím, že ovládáte svůj domov a vládne v něm pořádek, získáte prostor a sebedůvěru ke zvládnutí dalších aspektů života a můžete si srovnat vše, co potřebujete. V podstatě budete postupovat stále stejně. Přináší vám to radost nebo jen zatěžuje a vyčerpává? Tato otázka může vyřešit vaše starosti a nespokojenost. Zaměřte se na sebe a poctivě si odpovězte. Cestu pak naleznete snadno.

Více informací a podrobnější návod, jak pracovat s filozofií declutteringu (zbavit se harampádí) se dočtete v její knize. A pokud potřebujete další důvod pro generální úklid a změnu, pak věřte, že minimalismus je i dnes moderní styl, který si stále udržuje svoji eleganci.

Inspirací pro článek je kniha Marie Kondo: Zázračný úklid (The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing)


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner