Nezraňujte se slovy aneb 10 kroků k efektivní párové komunikaci

Jak co nejvíce zefektivnit komunikaci se svým partnerem?

Ve věku zhruba dvou let si začínají lidé vážně uvědomovat a používat své dovednosti v přesvědčování a debatování. Samozřejmě, že naše nejranější vyjádření jsou argumenty o jediném slově, maximálně dvou. Poslouchat plačtivé „Nééééé“ nebo důrazné „Moje!“, vydávané tou nejvyšší možnou hlasitostí, jaké je jen batole schopno, může být pro svou intenzitu a zapálení docela nepříjemný zážitek.

Bohužel někteří z nás vyrůstají v domovech, kde se naučili, že silný hlas a zatvrzelá neústupnost v názorech může vyhrát válku. Některé děti jsou více než ochotné „zadržet dech, dokud nezmodrají“. Rodiče pak ze strachu či podrážděnosti dítěti ustoupí, a aby udrželi zdánlivý klid, dají mu, co chce. Jiné děti mohou vyrůstat v domovech, kde na jejich názory a přání není brán žádný ohled, a v dospělosti pak ani neočekávají, že by někdo jejich přání, myšlenky, nápady a touhy bral vůbec na vědomí.

Diplomacie – velmi žádoucí a potřebná

V dokonalém světě bychom všichni brzy přišli na to, komunikace ve stylu „dávat a brát“ může být mnohem přínosnější než se snažit za každou cenu prosadit si jen to své a na názory ostatních nebrat ohledy. Diplomacie je dovednost, které opravdu stojí za to se naučit. Doménou diplomacie nejsou pouze mezinárodní vztahy; je velmi užitečné a potřebné ji uplatňovat ve „vztazích domácích“, včetně vztahů s našimi nejbližšími.

Správná komunikace v obývacím pokoji = Vyšší spokojenost v ložnici

Jedním z nejžádanějších témat v párové terapii jsou komunikační dovednosti. Bez ohledu na váš věk nebo délku vašeho vztahu bude mít schopnost správně diskutovat s vaším partnerem pravděpodobně za následek zkvalitnění vašeho vztahu a větší sexuálního uspokojení.

Pokud nevíte, jak požádat o to, co potřebujete, je méně pravděpodobné, že by mohly být vaše potřeby uspokojeny. Naštěstí není nikdy příliš pozdě začít své komunikační dovednosti pilovat a zvýšit tak šance na to být jak vyslyšen, tak i pochopen. Efektivní komunikace vyžaduje zvládnutí aktivního naslouchání; tato dovednost je standardní součástí osnov ve většině programů pro profese, jejichž náplní je pomáhat druhým, ale je také užitečná pro každého, kdo se snaží pozvednout úroveň komunikace při vyjednávání nebo ve vztazích s ostatními.

10 praktických rad pro diskusi se svým partnerem – od triviálních témat až po ta závažná

  1. Najděte vhodné místo k diskusi. Pokud máte k řešení s partnerem obtížné téma, zvolte raději nějaké neutrální místo. Například diskuse o penězích by se neměla vést v posteli, v místě, které má sloužit k odpočinku a relaxu.
  1. Věnujte svému partnerovi plnou pozornost. Vypněte nebo odložte jakékoli rušivé technologie. Mírně se směrem ke svému partnerovi nakloňte, čímž dáte najevo zájem ještě o trochu více. Nechte mluvit řeč vašeho těla, aby si partner mohl být jistý, že ho opravdu dobře vnímáte – zejména pokud máte obavy, že probírané téma může ochladit váš vztah a vytvořit odstup.
  1. Dívejte se na svého partnera a udržujte oční kontakt. Nesnažte se svého partnera propálit pohledem, ale ani nevysílejte signál, že se mu bojíte čelit. Pokud vaše oči těkají všude možně, soustřeďte se a opět navažte oční kontakt s partnerem.
  1. Začněte se svým vyjádřením, čímž sejmete stres z beder svého partnera. To ale vůbec neznamená, že vše tzv. hodíte na něj a vyšlete tak zprávu: „Potřebuji, aby ses změnil.“. Vnímejte své vlastní pocity a mluvte tak, aby bylo zřejmé, že každý z vás je zodpovědný za své vlastní myšlenky a chování.
  1. Umožněte svému partnerovi, aby s vámi mohl sdílet své pocity a ukázat vám, jak to vnímá. Použijte k tomu otevřenou otázku, aby odpověď neobsahovala jen jedno či dvě slova, ale abyste měli šanci se dozvědět co nejvíce.
  1. Nepřerušujte! Soustřeďte se, buďte pozorní a vnímaví. Dokonce i ve chvílích, kdy se vám obzvláště líbí, co bylo řečeno, nebo i když s tím prostě nesouhlasíte. Vydržte a mějte na paměti to nejdůležitější, proč spolu teď mluvíte – lepší vztah.
  1. Dejte svému partnerovi zpětnou vazbu, řekněte mu, co si myslíte o tom, co řekl, abyste se ujistili, že vnímáte vše, nejen slova. Můžete použít věty jako „Slyším Tě říkat, že… Vnímám to dobře?“ nebo „Pokud dobře rozumím, pak myslím, že cítíš…“ To vašemu partnerovi dá vědět, že vám opravdu záleží na tom, abyste mu dobře rozuměli. Pomáhá to také se vcítit do partnera – podivuhodné, jak odlišně mohou dva lidé vnímat tentýž vztah.
  1. Použijte jazyk, jemuž rozumíte oba dva, a vnímejte, že když jste v místnosti vy dva, je tam ještě něco třetího – váš vztah. Terapeuti se učí, že pracovat s párem znamená mít „tři klienty v pokoji – každý člen páru a vztah samotný“. To, co si myslíte vy nebo váš partner, že je „nejlepší“ pro každého z vás nebo pro vás navzájem, nemusí odpovídat tomu, co je „nejlepší“ pro váš vztah.
  1. Pokud se snažíte vyřešit nějaký vážnější problém, přistupujte k němu opatrněji a své nápady navrhujte s určitou nesmělostí a pokorou. Možná něco v duchu: „No, možná bychom mohli zkusit…“ nebo „Co kdybych já zkusil udělat… , a ty bys zkusila…“. Ještě lépe možná vyzní otázka, která má podnítit spolupráci při řešení problému: „Asi jsem se zasekl/a. Co myslíš, že bychom měli dělat dál?“
  2. Komunikujte, buďte ochotni naslouchat, ujistěte se, že jste opravdu vyslechli a pochopili, co vám váš partner sdělil, a nebojte se říct, pokud něčemu nerozumíte.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner