Za vším hledejte emoce – Jak ovlivňují naše zdraví a jak je dostat pod kontrolu

Radost. Vztek. Smutek. Strach. Bez ohledu na svůj původ mají společného jmenovatele – emoce. Slovo mnoha významů, které nám však v praxi dokáže rázem převrátit život naruby. A to nejen po psychické stránce. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv mohou mít emoce na naše celkové zdraví? Nejen o tom bude dnešní článek.

Určitě to znáte. Ráno vás nevzbudí budík, ale služební telefon. Na druhém konci uslyšíte netrpělivý hlas. Šéf se rozhodl, už poněkolikáté v tomto týdnu, zavolat vám ještě před začátkem pracovní doby, zda byste laskavě nemohli pro jednou přijít dřív. Je přece konec měsíce a termíny hoří. Vletíte tedy do koupelny a po nezbytných přípravách spěcháte do práce. Místo teplé snídaně koupíte v automatu bagetu za tři pětky a pak už jen usedáte k práci, od které odcházíte pozdě večer. Šéfovi se ale pořád nezdá dostatečný váš zápal pro věc, a co víc, doma na vás čekají další povinnosti. Vrcholem večera je zjištění, že váš partner nebyl schopen koupit ani chleba, i když jste jej včera několikrát upozornila, že už pomalu dochází.

V takových situacích dochází zpravidla k návalům emocí. Vztek na přehnané požadavky nadřízeného provází také strach z vyhazovu. Po hádce s partnerem a následné „tiché domácnosti“ se pak dostaví ještě smutek z nepochopení a samoty. Poté již nemusí chybět mnoho a duševní nepohoda ovlivní i naše tělesné zdraví. Právě emoce (a zejména ty negativní) mohou být totiž důvodem mnohých onemocnění, mezi která patří vysoký krevní tlak, nevolnost, střevní potíže nebo migrény. Na vině je naše vlastní chemie – každá emoce totiž spouští v těle vylučování hormonů, které mají na naše zdraví výrazný vliv. Dopamin nebo serotonin („hormony štěstí“) se vyplavují v okamžiku, kdy pociťujete spokojenost a radost z úspěchu, například po tvrdém tréninku v posilovně nebo jiné fyzicky náročné aktivitě. Naopak postrachem moderní civilizace se stal kortizol, na jehož produkci má výrazný vliv také častý stres (náročné zaměstnání, strach z neznámého, nedostatek spánku…). I proto se mu lidově říká „stresový hormon“. Sice má za úkol naše tělo chránit, jeho přemíra však může vést také k závažným problémům (vysoký krevní tlak, deprese atd.) a dopad má také na fungování mozku nebo imunitní systém.

Stres je dnes rozšířenou civilizační chorobou, úplně se mu však nikdy nevyhneme. A ani to není třeba. I stres hraje v našem životě nezastupitelnou úlohu: kromě negativního stresu existuje totiž i stres pozitivní, který vás dokáže dočasně vyburcovat i k vyšším výkonům. Navíc není jediným viníkem popisovaných situací. Brečeli jste například po partnerské hádce dlouhé hodiny do polštáře? V takovém případě se přidávají další emoce (smutek, deprese) což vám také na náladě ani na zdraví zrovna nepřidá.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jakou roli hrají emoce v našem životě?

Jak se tedy s negativními emocemi vypořádat a získat nad nimi kontrolu? Jde o dlouhodobý proces skládající se z mnoha dílčích kroků, zázraky přes noc nečekejte (ani „večerní usmíření“ s partnerem nepomůže). Stejně jako ve vztazích, také zde je potřeba řešit příčiny, nejen důsledky. Nejdřív tedy musíme identifikovat spouštěč – to znamená, které situace v nás dané pocity vyvolávají a proč. Na to se zeptejte člověka, kterého znáte nejlépe – sebe. Buďte k sobě maximálně upřímní, za myšlenky vás nikdo soudit nebude. Teprve poté bude schopni předcházet situacím, které dané pocity vyvolávají, a tím i udržet emoce pod kontrolou. Stojí za vaší mizernou náladou zaměstnání? Nebude pak možná lepší promluvit si o celé věci s nadřízeným nebo se poohlédnout po jiném místě? Nebo za to mohou neutěšené vztahy s partnerem? Možná je tedy načase ujasnit si, co je jejich příčinou, a poté společnými silami vymyslet, jak z toho ven. A pokud zjistíte, že je hledání řešení nad vaše síly, můžete se poradit s odborníky. Najděte si také nějaké vyžití, například sportovní aktivity. Odreagujete se a podpoříte produkci „hormonů štěstí“. Navíc můžete získat i větší motivaci zlepšit jídelníček a spánkový režim. Jak se říká, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. Věřím, že vy se rozhodnete pro první možnost. Odměnou vám bude spokojenější život a dokonce i pevnější zdraví.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekI suterén naší identity potřebuje pořádný úklid
Další článekKomunikace nadevše
Studuji historii na Masarykově univerzitě v Brně. Studium v srdci Moravy mě také přivedlo zpět k mým kořenům ve Slezsku - zaměřuji se na dějiny slezsko-moravské šlechty, která v mnohém vtiskla oběma regionům jejich dnešní podobu. Kromě toho se ve volných chvílích věnuji personalistice nebo copywritingu. K tématům osobního rozvoje mne přivedl zájem pochopit lidské myšlení, stejně jako záliba v poznávání nových lidí. Právě jejich příběhy jsou pro mne inspirací neustále na sobě pracovat.