Hypnopedie – Spánkem k novým znalostem

Lidé stráví téměř spánkem třetinu svého života. Je to příjemná a životně nezbytná část našich dní, ovšem pro některé je příliš mnoho času stráveného spánkem ztrátou času. Vezměte si, co všechno byste během této doby mohli stihnout.

Námět, kdy se především v postapokalyptických filmech a fantasy lidé naučí od vyspělejších civilizací a přejímají mimozemské technologie, které jim umožní během spánku získat nové schopnosti.

Nejedná se jen o futuristickou představu filmového plátna a knižní tvorby. V reálném životě se také najde velké množství lidí, kteří věří, že jim audiokazeta během spánku pomůže odbourat špatné návyky nebo se naučit zcela nový cizí jazyk. Kazety i knihy, které se tímto osobním rozvojem během spánku zabývají tvrdí, že naše podvědomí je v době odpočinku otevřené novým vlivům a je tedy snazší přeprogramovat nežádoucí chování a osvojit si náročné a užitečné znalosti, nad kterými bychom v bdělém stavu strávili desítky hodin a mnohdy i tak neúspěšně.

Fakta vs. Fikce

A kdo by nechtěl jít si lehnout s puštěnou nahrávkou a ráno se probudit jako mistr dalšího světového jazyka. Tomuto procesu učení se říká hypnopedie.

Bohužel ani tento mýtus není pravdivý. Lidé během spánku odpočívají. Jejich tělo i vědomí je v klidovém režimu. V internetových obchodech i běžných knihkupectvích najdete nepřeberné množství nahrávek, které vás během spánku odnaučí kouřit, pomohou zhubnout, sníží stres, naučí cizí jazyky. Podle průzkumů až 68% americké populace věří, že je možné se během spánku naučit z nahrávky cizí jazyk.

Pravdou je, že lidé mají tendenci začlenit podněty, které je vyruší během spánku do svých snů a přijmout je. Pokud tedy kazeta obsahuje nějakou formu sugesce jako odnaučení se kouření, pak je možné, že se tento motiv objeví i ve snech dotyčné osoby. Lidé ovšem nejsou schopni si do svých snů zapojit zcela nové a složité informace. Jejich podvědomí není schopno v době spánku zpracovat komplexitu toho, co slyší a zapojit tedy například výuku nového jazyka a nových znalostí do procesu učení.

Z tohoto průzkumu vyplývá, že je možné, aby kazety, které se snaží potlačit nežádoucí chování měli pomocí sugestivních nahrávek opakovaných během spánku vliv na průběh snění a na dojmy dané osoby. Tím může ovlivnit její psychiku a například podnítit ji k ukončení návyku. Přesto ovšem druhá a mnohem více oblíbená část mýty o schopnosti učení se nových věcí a cizích jazyků během spánku je mylná.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner