Hypnóza – Mýtus nebo léčebná metoda?

Hypnóza – pojem, který vyvolává u lidí velmi rozdílné reakce. Lékaři a vzdělaní lidé často prohlašují, že nic takového neexistuje a jedná se o šarlatánství. Mnoho konzervativních lidí pohlíží na terapie pomocí hypnózy jako na snahu vytáhnout z lidí peníze. Pro některé má hypnóza dokonce punc čarodějnictví a okultních věd.

Na druhé straně existují také odborníci, vzdělaní lidé z oboru psychologie, psychiatrie a medicíny, kteří hypńozu nejen nezavrhují, ale věnují se jí ve své praxi a používají hypnoterapii jako léčebnou metodu. Mnohdy v případech, kdy se nejedná jen o jednoduchý fyzický neduh, ale o hlubší psychické trauma. Toto trauma se projevuje navenek fyzickými problémy ve snaze upozornit, že je v našem podvědomí a psychice něco špatně.

Co lze léčit?

Existují případy u nichž byl pomocí hypńozy odstraněn jinak neléčitelný tělesný problém. Můžete si říct, že se jedná o “placebo efekt”, ale výsledky jsou jasné. Nejčastěji se v českých nemocnicích používají nástroje hypnoterapie k léčbě těchto případů: přetrvávajících bolestí (včetně fantomových bolestí, tedy bolesti pociťované v amputované končetině), atopický ekzém, bradavice, psychogenní poruchy spánku, problémy s obezitou (tedy zvládání chutí a dodržování dietního režimu), potížemi s otěhotněním.
dětí se nejčastěji řeší pomočování, kousání nehtů a nízké sebevědomí, úzkosti a koktavost (zakázáno je v ČR praktikovat terapii na dětech do 6 let věku, stejně tak jako na pacientech, kteří trpí nějakou duševní nebo neurologickou poruchou)

Veřejnost díky rozporuplným názorům vnímá i dnes pomocný potenciál hypnoterapie zatím velmi skepticky.

Na našem webu jsme proto vytvořili sérii článků, která vám tento záhadný pojem vyjasní. Každý týden vám přineseme krátký přehled o jednotlivých technikách a vysvětlíme metody a principy, které hypnoterapie používá a k čemu jsou dobré.

Kde se vzala hypnóza ?

Hypnóza je princip používání mentálního rozpoložení pacienta k léčbě jeho nemocí a problémů. Prvním vědcem, který přišel s myšlenkou, že mentální stav a emoce člověka ovlivňují jeho fyzickou schránku byl vídeňský lékař Franz Mesmer na přelomu 19. století. Od jeho jména se také v průběhu století odvozoval název techniky jako mesmerismus, tedy omámení a uvedení do stavu nevědomí.

Mesmer nazýval energie, které působí při hypńoze jako animální magnetismus a tím vysvětloval schopnost léčit lidské tělo skrze působení neviditelných sil, energií, které léčitel předává pacientovi. Mesmer tvrdil, že nemoci jsou způsobeny nerovnováhou sil působících na tělo, lunárního cyklu, působení planet a magnetismu. Jeho tvrzení byla zamítnuta vědeckou komisí, přesto se práce s neviditelnou silou, která má vliv na naše fyzické zdraví rozšířila a formovala do jiné podoby.

Dnešní hypnoterapie nespoléhá na vliv vesmírných těles ani na charisma léčitele. Pracuje s emocemi a mentálními stavy pacienta. Snaží se pomocí podvědomých vzpomínek a traumat léčit fyzické projevy a nastolit psychickou pohodu.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekJak získat práci snů?
Další článekKomunikační styly s diplomacií
Věřím, že pro dosažení svých cílů je třeba něco udělat, věnovat svou energii a čas. Čas a lidé jsou podle mne dvě nejpodivuhodnější věci na světě. Čas díky své neovladatelnosti a relativitě, lidé díky své neutuchající rozmanitosti a nekonečným možnostem - vždy mají čím překvapit.