Jak dát věcem okolo vás smysl?

smysl

To, že utrpení je podstatou lidského bytí, hlásalo již před několika tisíciletími např. křesťanství a buddhismus. V moderním pojetí utrpení chápejte jako ulpívání na pomíjivých věcech. Takto dnes určitá část populace skutečně přežívá. Zaměřuje se v životě pouze na krátkodobé požitky a uspokojení a hledání hlubšího smyslu považuje za vedlejší. Právě takovýto způsob bytí je ale již předem odsouzen ke zkáze. Nalezení smyslu v životě je důležité zejména proto, že působí jako určitý lék na zmírnění utrpení.

Strasti každodenního života

Život dokáže být těžší, než si myslíte. Určitě jste si to už několikrát zažili na vlastní kůži. Může se stát ze dne na den, kdy přijdete o všechno, co jsou dlouho budovali. V životě se vám objevila nečekaná překážka a vy jste museli změnit celé své dosavadní směřování. Může to být výpověď ze zaměstnání, krach vašeho podnikání, nemoc či rozchod. Bylo by pošetilé předstírat, že se vám tyhle věci nedějí. Cílem však není je ignorovat nebo se jim vyhýbat, ale naopak se s těmito překážkami naučit vypořádat, když přijdou. Přiznejme si totiž, že máme jen malou kontrolu nad tím, zdali se tak stane, či ne.

Nemodlete se za lehký život. Modlete se za sílu vydržet ten těžký.“ – Bruce Lee.

To, do jaké míry pro vás budou nenadálé životní změny fatální, máte ve svých rukou. Vše se odvíjí od toho, zdali žijete smysluplný život. Pokud ano, smysl vám poslouží jako nástroj, jak se z těžkostí nehroutit, ale naopak se jim postavit čelem.

Žít smysluplný život by neměla být vaše volba, ale zodpovědnost. Buďte si proto vědomí, že je to nezbytné. Pokud tak nečiníte, pracujete tak pro utrpení, než abyste se jej snažili zmírnit. Mějte na paměti, že život je utrpení plný, proto není důvod, abyste mu přispívali. Naopak, chyťte svůj život za pačesy, nastolte v něm pořádek a vydejte se na cestu, která vám přináší tolik smyslu, že vám stojí za to ji kráčet i přes těžkosti, které s sebou přináší.

„Kdo ví proč, dokáže jakékoliv jak.“
Friedrich Nietzsche

Nalezení smyslu vám poslouží jako výzbroj a vědomí toho, že nepřispíváte utrpení kolem sebe. Není totiž horšího pocitu než vědět, že trpíte a zároveň jste ten, kdo utrpení způsobuje. Takový život nemá dopad jen na vás, ale i na vaši rodinu a okolí. Vězte, že každého okolo vás potkávají stejné těžkosti jako vás. Nechcete proto být někomu dalšímu přítěží. To je další důvod, proč byste se měli hledání smyslu vašeho života věnovat.

Jak s tím začít?

Nejprve dobrovolně přijměte přítomnost utrpení v životě. Tento moment se stane výchozím bodem pro to, abyste nalezli způsob bytí, kdy vám bude unesitelně. Dokážete tak převzít zodpovědnost za to, kým jste a v jaké pozici se na tomto světě nacházíte.

Rozhlédněte se kolem sebe. Určitě tam najdete několik věcí, které by stálo za to dát do pořádku. Třeba ten štos papíru na kraji stolu, kterému se už pár týdnů úspěšně vyhýbáte. Může to být i něco závažnějšího, třeba neuspořádané vztahy ve vaší rodině. Sourozenci, s nimiž už několik let nemluvíte, protože v sobě stále nosíte starou křivdu. Všechny tyto aspekty vašeho bytí vám přináší více utrpení, než by pro vás bylo záhodno zažívat. Začněte proto u toho nejmenšího problému, který vidíte, a zeptejte se sami sebe: Co bych mohl v následující půl hodině udělat pro to, abych tento problém zmenšil nebo úplně odstranil? Jednotlivé způsoby vám naskočí před očima. Nečekejte a pusťte se do toho. Pokračujte takto i s dalšími problémy.

Změna je na dosah

Brzy zjistíte, že se váš život zlepšil. Začnete si více vážit sami sebe, jelikož se stanete lepším člověkem. Vždycky je lepší být tím, kdo zvládá těžkosti, kterými nás život zasypává než ten, který před nimi uteče. Právě v tom leží smysl vašeho života – zvládat život, takový, jaký je. Použijte to nejlepší, co teď máte v rukou. Po cestě svůj plán za smysluplným životem vypilujete. Nebojte se neuspět. Důležité je, jestli se po neúspěchu znovu postavíte na nohy. Jedině tak se stáváte člověkem, který opravdu žije. Každý z nás potřebuje důvod, proč ráno vstát z postele. I tehdy, když se vám nebude chtít. A vaše vědomí, že zvládnete vše, co se na vás navalí, bude tím největším motorem.

Potom, co napravíte zbytečné problémy, které jste ve svém okolí snášeli, získáte možnost zamyslet se i nad tím, kam v životě míříte. Následujte to, co má smysl, ne to, co vám přináší chvilkové potěšení. Uvidíte, že po měsících a letech soustředění se na to, co má smysl, se váš život promění k nepoznání. Limity toho, čeho můžete dosáhnout, si totiž stanovujete pouze vy. Nebojte se proto zamířit až na Měsíc. I když ho nedosáhnete, stále skončíte mezi hvězdami.

Více článků na téma osobnostního rozvoje naleznete zde.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner