Štědrý den je za námi, z kapra už nic nezbylo a dárky jsou rozdané. Avšak teprve nyní nastává ta pravá chvíle si dary dosyta užít. Popřípadě jít ty nepovedené vyměnit. Měly Vaše dárky letos úspěch? Znáte tajemství, jak ostatní potěšit? My ano!
Jak člověk dospívá, uvědomuje si, že radost zdaleka nespočívá jen v tom dárky dostávat – naopak, velmi uspokojivým pocitem je také obdarovat ostatní a udělat radost jim. Nejen v čase vánočním bychom měli myslet na své blízké a přinášet jim dobrou náladu. Univerzální recept na štěstí jistě neexistuje – přesto však existují dva principy, které mohou pomoci zlepšit Vaše vztahy: originalita a náhodnost.
Je to vlastně velmi prosté: Zamyslete se – co by udělalo radost Vám? Neosobní dárek jako bonboniéra („zrovna ji měli ve slevě“) či něco osobnějšího, třeba kuchařka s recepty z vaší zamilované světové kuchyně? Pravděpodobně možnost číslo 2. A o tom to přesně je: Zauvažovat, co daná osoba ráda dělá, jaké má hodnoty, co zrovna potřebuje. Buďte kreativní, nebojte se originality.
Nuda a stereotyp jsou zabijáci vztahů. Podobně to platí u dárků. Dostali jste ponožky už po třiapadesáté? Pokud nejste sběratel, radostí do stropu nejspíš neskáčete. Jako narkoman časem potřebuje zvyšovat dávku pro stejný opojný účinek, i míra vyvolané radosti dárkem se stereotypem klesá. Aby bylo dosaženo stejného potěšení, bylo by třeba „zvýšit dávku“ po čase i zde. To však vůbec není nutné – stačí tomu předejít nahodilostí Vašich pozorností. Ideálně jak ve frekvenci, tak „intenzitě“. Chcete přítelkyni udělat radost, protože Vás to zrovna napadlo? Jen do toho! I nečekaná maličkost potěší. Máte páté výročí a zatím pokaždé dostala šátek? Překvapte jí třeba romantickým víkendem v lázních!
Dar jako gesto
Dát někomu dar často však není jen tak. Jde totiž i o jisté společenské gesto. Představme si klasickou filmovou situaci, v níž roztoužená žena sáhne pod stromeček pro malou krabičku v domnění, že jde o drahý prstýnek. A nyní si představme její výraz, když v balíčku objeví levnou svíčku. Co z toho plyne? Úspěšný dar by měl naplnit očekávání obdarovaného. Je také jaksi nepsaným pravidlem, že hodnota dárku (ne však nutně peněžní) odpovídá vztahu mezi dárcem a obdarovaným. Manželce tedy nejspíš dáte osobnější a dražší dárek než sestřenici z druhého kolena.
I dárek z dobré vůle může občas způsobit trapnou situaci. Například když dostaneme od partnerky výrazně dražší dárek, než jsme sami darovali, můžeme se cítit jaksi „zahanbeně“ či „dlužně“. Rovněž velmi okázalé, drahé či početné dary mohou někdy vyvolat otázku o skutečné motivaci dárce.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.