Jak působí reklama?

Ať se nám to líbí nebo ne, propagace denně působí na každého z nás. V televizní reklamě maminka vítá s úsměvem každý flek na oblečení své ratolesti, protože pere s jedinečným pracím prostředkem. V rádiu si při jízdě do práce vyslechneme, jak úžasné výprodeje mají v nedalekém obchodním centru. A během surfování na internetu denně zhlédneme okolo 70 reklamních bannerů v průměru.  V čem ale spočívá kouzlo účinku reklamy?

V kapitalistické společnosti se většina podniků soustředí na prostý cíl – vydělat. Jelikož investice do reklamy zpravidla nebývá levnou záležitostí, klíčovým aspektem propagace je její účinnost. Nikdo nechce peníze jen tak „vyhodit z okna“. Marketéři proto v průběhu let vyvinuli řadu modelů, vysvětlujících psychologické působení reklamy na spotřebitele, aby s jejich pomocí stavěli kampaně účinněji. Pojďme si přiblížit ten nejznámější.

AIDA není jen Verdiho opera

Jedním z nejstarších a nejznámějších modelů tzv. hierarchie účinků reklamy je model AIDA, který vznikl na přelomu 19. a 20. století v USA. Název je akronymem anglických slov attention, desire, interest, action. Popisuje proces fungování ideální reklamy ve čtyřech fázích:

Attention (pozornost)

Někdy bývá tato fáze označována také jako awareness (povědomí). Její pochopení je snadné – představme si situaci, kdy firma potřebuje prodat výrobek. Aby toho mohla docílit, musí lidem dát vědět o své existenci, upoutat jejich pozornost, aby se chtěli o její nabídce dozvědět více.

K zajištění pozornosti se často používají výrazné grafické prvky, fotografie a také poutavé nadpisy, které mají přilákat pohledy cílové skupiny.

Interest (zájem)

V momentě, kdy nás titulek zaujme natolik, že se rozhodneme reklamě věnovat více pozornosti, předloží nám marketér více informací. Dozvíme se, jak nám jeho produkt usnadní život, v čem spočívá jeho unikátnost a proč bychom vlastně měli chtít do něj investovat.

Desire (touha)

Je rozdíl v tom být svolný dozvědět se více a aktivně si chtít něco koupit. Reklama proto musí vzbudit silnou motivaci ke koupi produktu. Všichni známe klišé tvrzení jako „akce končí 30. května“ nebo „limitovaná edice“. Slouží právě k tomu, aby nás popohnala k akci, abychom si produkt chtěli pořídit, dříve než bude pozdě a o šanci přijdeme.

Action (akce)

Pokud nás reklama zaujme natolik, že si produkt chceme pořídit, marketérovi často stačí nám jen „usnadnit cestu“ k nákupu. K tomuto účelu se používá tzv. výzev k akci (anglicky call-to-action/CTA). Jsou to ony známé věty typu „Zavolejte ihned.“ V internetové reklamě se pak často setkáme s různými tlačítky s výzvami stylu „Chci se přihlásit“ nebo „Klikněte pro více informací“.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner