Jak se naučit říkat „NE!“?

Odmítnout něco nebo někoho je velice náročné. Ne každý to umí. Ale proč bychom to vlastně měli umět? Odpověď je jednoduchá. Obzvláště slabší povahy, které nedokáží odmítnout nikoho a nic, se pak mohou cítit pod velikým tlakem. Roste u nich hladina stresu, nechuti a tím se cyklí do koloběhu špatných nálad. NE! Naučte se říkat NE a získejte zpátky svoji duševní pohodu!

Odmítnou někoho nebo něco není vůbec jednoduché a vyžaduje to pravidelný trénink. Možná vám přijde úsměvné, že jsme to nazvali tréninkem. Ale opravdu je to tak, a bude to pořádně náročný trénink.

Naučili jste se říkat NE… Jak začít s odmítáním?

Začněte u sebe! Pokuste se odolat slevě v obchodě, nekontrolujte každých 5 minut mailovou schránku, jestli nepřišel nový mail, obzvlášť pokud máte rozdělanou jinou práci. Vezměte si ze sáčku oříšku opravdu jen těch 6, které jste si povolili… Tréninků existuje celá řada. Kolikrát za den neřekneme NE, přestože víte, že by nám to výrazně pomohlo? Pokaždé, když se budete rozmýšlet, se zastavte a zeptejte se sami sebe ANO nebo NE? A pokud NE, tak opravdu NE!

Vyšší úrovní je pak odmítání druhých lidí. Nejvyšší úrovní je pak odmítnutí těch nejbližších – rodina, přátelé, děti.

Ale co když potřebujeme udělat výjimku? Co když nás o pomoc požádala kamarádka. Ta kamarádka, která by pro nás skočila do ohně. Ta, která vždy pomohla nám… V tuto chvíli nejde o to nedělat výjimky. Pouze si poskládejte svoje priority. Buďte především upřímní k sobě i k ostatním.

Umím již říkat NE! Ale je to správně? Neměl/a jsem přeci….

Naučit se říkat laskavé NE již vyžaduje potřebnou dávku diplomacie. Pravidelným procvičováním posilujete nejen svoje sebevědomí, ale i v ostatních lidech budete utvrzovat mínění, že jste féroví hráči. Všichni budou vědět, na čem jsou, v čem s vámi můžou počítat.

Velice důležité je také ubezpečit druhou stranu, že neodmítáte jeho jako člověka, ale pouze jeho požadavek. Odůvodněte svoje odmítnutí.

Nezapomínejte říkat také ANO!

Při odmítání nás může provázet strach, že komplikujeme druhým život. Zmítáme se v obavách, pociťujeme obavy. Naše odpovědi ANO/NE mohou být také ovlivněny obavami ze ztráty lásky druhého člověka.

Uvědomte si, že neneseme zodpovědnost celého světa. A už vůbec neneseme zodpovědnost za nespokojenost druhých lidí. Rozhodujte se a odpovídejte tak, abyste byli sami vnitřně spokojení.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner