Rozhodnutí je jen na nás aneb jak se naučit rozhodovat?

Patříte mezi ty jedince, kteří se nedokáží rozhodnout? Vybrat si jídlo v restauraci, rozhodnout se v obchodě pro jeden z několika svetrů, vybrat si nejlepší telefon… Všechno toto rozhodování vám trvá dlouhou dobu, necháváte si čas na rozmyšlenou a vracíte se za několik dní? Jednoduchá rozhodnutí by pro nás měla být přirozená a jednoduchá. Neměli by vyvolávat stres a nepříjemné pocity. A co teprve rozhodnutí na změnu práce, podání žádosti o rozvod či podání výpovědi v práci?

U některých lidí se v takových situacích objevuje až panický strach ze špatného rozhodnutí. Trápí se výčitkami, zda – li je dané rozhodnutí opravdu správné a to možná nejlepší. Pokud patříte k těmto lidem, vyzkoušejte následující rady. Třeba vám to ulehčí rozhodování.

Rozklíčovat problém pomocí papíru a tužky

Jednoduše si napište daný problém na papír. Může to vypadat dětsky, ale jisté kouzlo to v sobě ukrývá. Nastříhejte si papír na menší kousky a na každý z nich napište jedno rozhodnutí a k tomu důsledky, které toto rozhodnutí s sebou nese. Papírky si pak rozložte na zem a nad každým rozhodnutím se pečlivě zamyslete. Zavřete oči a představujte si, jaké to bude, když se rozhodnete přesně takto. Vnímejte i pocity a emoce, které to ve vás vyvolává. Ta varianta, která pro vás byla nejpříjemnější bude zřejmě také ta nejlepší.

Tato pro někoho dětinská hra přináší opravdu výsledky a to  podle zkušeností koučky Christine Hassler, která tento trik učí svoje klienty.

Varianty řešení přednese někdo jiný

Každý máme potřebu v případě nouze se svěřovat. Vybereme si člověka, kterému důvěřujeme, a který je nám opravdu blízký. Celou situaci s ním probereme a mnohdy očekáváme, že nám pomůže se rozhodnout. Ne! Tentokrát se budeme rozhodovat sami.

Přesto požádejte někoho blízkého o pomoc. Předneste mu svoje možná řešení a možnosti a nechejte ho, aby je zopakoval. Pouze tak, jak jste mu je řekli. Bez nějakého rozvádění situace a možností. Pak pozorně pozorujte sebe. Jak na jednotlivá řešení reagujete. Zpozorněli jste a tělo vysílá pozitivní signály? Pak to zřejmě bude to pravé a ořechové….

Pravdivé přísloví – Ráno moudřejší večera

Toto přísloví má obrovskou sílu a častokrát se nám v životě potvrdilo, že je opravdu pravdivé. Pokud potřebujete provést zásadní a důležité rozhodnutí, je opravdu lepší nad ním přemýšlet ráno. Odpoledne a večer jsme již vyčerpáni po celém dni. Klidně si dejte budík na dřívější čas a přemýšlejte ještě v posteli. Pozor ale, abyste u něj neusnuli 🙂

A samozřejmě, pokud se potřebujete rozhodnout co nejlépe, vytvořte si k tomu takové podmínky, které vám vyhovují. Klidná místnost, relaxační hudba, sklenička vína, dobrá káva, tabulka čokolády… Využívejte všechny prostředky a najděte si svoji oblíbenou metodu.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner