Víte, kdy potřebujete dovolenou?

Uběhlo léto, podzimní dny jsou deštivé, krátké, studené… Na náladě to moc nepřidá a padá na nás únava. Zima již pomalu klepe na dveře a v práci na poslední chvíli doháníme resty, abychom tento rok ukončili s čistým stolem a nejlépe v kladných číslech. Kdo je sám podnikatel, tyto problémy dobře zná. Kdo je zaměstnancem tak vlastně taky, ovšem zprostředkovaně od svých vedoucích. Výjimečně sobotní směny, přesčasy… Jak ale vědět, kdy musíme vypnout? Kdy je nejvyšší čas vzít si dovolenou a načerpat energii?

V práci se kupí objednávky, ve firmě se nestíhá…Domů chodíte unavení, v noci špatně spíte, pociťujete nechutenství, máte špatnou náladu. Trpíte některým z těchto příznaků? Pak neváhejte a objednejte si pobyt třeba v zahraničí.

Ono se to lehce řekne, ale hůře udělá… Máte také tuto myšlenku? Bojíte se o práci, nebo že po návratu nebudete ještě více stíhat?

Vaše únava je znát také v práci, kde klesá vaše produktivita. I v zájmu zaměstnavatele by tedy mělo být abyste si řádně odpočinuli. Nyní se ale zaměřte především na sebe. Pokud pociťujete některý z dále uvedených příznaků, je opravdu lepší vypnout.

Prvním a také klasickým příznakem přepracovanosti je problém se spánkem. V noci dlouhou dobu koukáte do stropu, převalujete se, nemůžete zabrat. Pokud užíváte tabletky na spaní, je to další varovný signál. Stres z práce se tak chtě nechtě přenáší i do vaší ložnice.

Rodinu a přátelé jste již neviděli ani nepamatujete. Děti nosí domů jedničky a vy ani nevíte, co ve škole probírají? Vzpomenete si, kdy naposledy jste byli v kině či v divadle? Osobní život se pomalu vytrácí! Pamatujte na relax, svoje blízké a naordinujte si odpočinek.

V práci se u vás objevují stále častěji chyby či problémy. Dříve automatizované rutinní záležitosti dnes nejste schopni řešit? Občasná chyba lze tolerovat (pokud nejste lékař na operačním sále). Pokud je to ale více časté, začne ro řešit i váš zaměstnavatel. A ne jen pouhým týdnem dovolené… ale třeba napořád?

Na věci, na které jste dříve pohlíželi s nadhledem, jsou pro vás dnes neřešitelným problémem? I to může být signál, že je toho na vás moc.

V článku jsme některé signály přivedli až na hranici. Snažíme se vám ukázat, že je nutné vnímat sami sebe. Tělo vám řekne, kdy potřebuje odpočinek.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner