Ačkoli denně strávíme na internetu velké množství času, málokdo z nás má skutečně v malíku všechny výdobytky moderních komunikačních kanálů – sociálních médií. Platí, že kdo nemá profil na facebooku nebo na Twitteru, jako by nebyl.
Kromě komunikace, ovšem sociální sítě podněcují také kreativitu. Jejich uživatelé i provozovatelé vytvářejí stále nové a zábavnější způsoby, jak jejich používání ozvláštnit. Světově druhá nejpoužívanější síť Twitter, vytvořená k přenosu rychlých a krátkých zpráv, se stala nejen prostředkem sdílení aktuálních událostí, ale slouží také k vytříbení literárního talentu a procvičení mysli.
Rozsah příspěvku tzv. tweetu je povolen pouze v délce 140 znaků. Do těch se počítá i odkaz nebo obrázková příloha a tak na samotné sdělení je limit velmi omezen. Sdělit pomocí tak krátkého rozsahu skutečně smysluplnou informaci nebo navíc pobavit a kreativně se realizovat, je samo o sobě velkou výzvou. Na twitteru naleznete nejen zprávy, aktuální dění, názory a aktivity jeho uživatelů, ale také například krátké příběhy, hádanky či reklamní upoutávky. Uživatelé těží z omezeného rozsahu a předhánějí se ve svém umu vytvořit kvalitní literární dílo, či co nejzajímavější upoutávku ke sdílení. Kromě krátkého obsahu vnesl ovšem twitter do virtuálního světa ještě jednu novinku #změnaježivot.
Fenomén jménem #hashtag
Právě symbol mřížky # je poznávacím znamením hashtagu – typicky se jedná o heslo nebo název s jehož pomocí se propojí všechny příspěvky nesoucí stejný hashtag a jsou snadno dohledatelné v uživatelských diskuzích napříč celou sítí. Hashtag jsou metadata tvořená slovem nebo více slovy bez mezer. Tato data slouží jako klíčové slovo, které umožní v rámci internetu nebo dané sociální sítě propojit a nalézt všechny konverzace, jež se k tématu váží.
Jak vytvořit hashtag?
Abyste do svého příspěvku zapojili hashtag stačí napsat pomocí klávesové zkratky pravý alt+X symbol mřížky # a za něj bez mezer napsat slovo či slovní spojení například #fenomenhashtag nebo #životonline. Hashtag můžete umístit kamkoli v textu. Sociální sítě si se symbolem již poradí. Hashtag můžete vytvořit sami podle sebe. Existuje určitá móda vytváření kreativních a neobvyklých hashtagů, které sami o sobě slouží jako vynikající komentáře k příspěvku nebo fotografii. Čím vtipnější a originálnější, tím více pozornosti vyvolá a tím větší je tedy úspěšnost. # pomáhá propojit uživatele se stejnými zájmy, tématy a smyslem pro humor i stylem vyjadřování.
Úskalí tajemné mřížky
Fenomén # je ovšem také spojen s jedním velkým úskalím, především v právním ohledu. Podle současného právního systému totiž nelze obsah hashtagu vlastnit. Propojení, která poskytnou metadata je veřejné a kdokoli si může vás symbol prohlédnout a vypůjčit ve svém vlastním příspěvku, podle něj si také snadno zobrazí obsah vaší zprávy na síti. Tedy soutěž o nejlepší hashtag sice pokračuje, ale nikdo není jejím úplným vítězem. Nikdo si hashtag nemůže nechat pro sebe. Je proto snadné # zneužít k negativní reklamě nebo získání informací, které jsme s dotyčným sdílet neměli v plánu. Než si své fotky a příspěvky opatříte hashtagem tedy otagujete, mějte to příště na paměti.
Věděli jste?
- První #hashtag vytvořili IT programátoři již v 70. letech 20. století, když se snažili zdůraznit nějaké slovo nebo kontext.
- Téměř čtvrtina všech tweetů obsahuje #hashtag.
- Pokud doplníte svůj tweet #hashtagem máte o polovinu větší šanci, že si jej někdo přečte nebo nasdílí.
- Slovo Hashtag bylo oficiálně přijato v květnu roku 2014 zapsáním do Oxfordského slovníku.
- Twitter u hashtagů nerozlišuje používání malých a velkých písmen.
- Dosáhnout skloňování příspěvku a ponechání původního hashtagu lze pomocí neviditelných mezer.
- Vyhledávání skrze hashtag na facebooku nefunguje. Musíte hledat přes odkazy.
- K jedné fotce můžete přidat maximálně 30 hashtagů.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.