Zpět ke kořenům – Lidé jsou součást komunity

Zoon politikon – člověk je tvor společenský. Dokazuje to i současný vzmáhající se trend komunitních center, která budují města i asociace na podporu společenského života, setkávání a sdílení zážitků. Moderní rychlá doba plní stresu a zaměření ne úspěch a materiální kvality stále více dopadá na životy i zdraví populace.  

Sociologové a psychologové již dávno varovali, že tento trend je neúnosný. Nezdravý způsob rychlého a anonymního života naplněného technickými vymoženostmi a komunikace pouze přes sociální média. Destrukce základních hodnot společnosti. Možná se ovšem právě teď svítá na lepší časy. Lidé vždy tvořili komunity a sdíleli potřebu komunikace a pocit sounáležitosti. Touha být aktivní součástí lidské společnosti a být respektován, viděn a slyšen je evolučním záchranným prvkem, díky němuž lidstvo zatím nezničilo samo sebe. A díky rostoucí potřebě návratu ke kořenům a snaze odpoutat se od stresu a zapojit do společnosti se objevuje v českých městech staronový trend komunitních center.

V minulém režimu i v dobách ještě vzdálenějších vždy ke společenskému životu patřilo místo pro setkávání a sdílení informací, pocitů i dovedností. Ať už to byly kulturní domy, sokolovny, orlovny nebo jednoduše hospody. Dnes se vrací trend sdílení volného času v komunitách a města se snaží reagovat na poptávku a vytvářet komunitní centra, která poskytnou prostor pro kulturní akce i jednoduché setkávání lidí stejného zaměření, věku nebo zájmů.

Nově vznikající multifunkční komunitní centra vyrůstají ve velkých městech jako houby po dešti.  Lidé zřejmě cítí touhu utéct od hluku města a smogu alespoň na pár hodin do oázy klidu, věnovat je jednoduchým manuálním činnostem, tvořit a učit se nové věci. Povídat si a bavit se. V komunitních centrech nebo malých soukromých spolkovnách si můžete dát kávu, čaj, pochoutky z domácí i zahraniční kuchyně, naučit se plést, sdílet zážitky z dobré knihy v knižním klubu, brát lekce tance nebo meditovat. Můžete přivést své ratolesti a sdílet radosti a strasti z jejich výchovy s dalšími rodiči vědoucím úsměvem. Můžete si vyposlechnout příběhy generace našich dědečků při vzpomínání na mládí nebo se jednoduše na pár hodina vypařit ze svého náročného pracovního života.

Velmi často je s těmito centry a kavárnami/bistry spojen také zdraví životní styl, kuchyně založená na přírodních a bio produktech, veganských nebo exotických receptech a celkově návratu k přírodě. Možná v sobě máme podvědomě naprogramovánu touhu být s ní v souladu a alespoň občas ji vpustit do svého rušného života. Nicméně tento trend ať už způsoben psychickými nebo sociálními podněty, je pro naši společnost dozajista prospěšný. A tak až nebudete vědět kudy z nudy a budete mít pocit, že vás kariéra a materiální hodnoty stresují a potřebujete změnu, máte možnost zajít se na chvíli nadechnout do míst, kde je svět ještě v pořádku. A co vy už jste někdy byly v komunitním centru nebo na podobném místě? Zkuste to, jsou všude kolem a za pár hodin klidu to stojí.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner