Kouzlo vizualizace

Co je vůbec vizualizace a k čemu všemu nám může být prospěšná? Naučte se ji používat ke splnění svých cílů ve vašem každodenním životě.

Pojem vizualizace představuje zobrazování si obrázků a událostí v našem mozku. Jedná se o promítání si skutečností do našeho podvědomí a vlastně o jistou formu sugesce. Dnes je již známo, že podvědomí má na náš život přímý vliv. Dokáže nás ovlivnit jak pozitivně tak i negativně. Skrz představování si, tedy vizualizaci, můžeme dosáhnout svých cílů a přání.

Naše tělo přímo reaguje na naše myšlenky a emoce. Pokud se chceme uklidnit, stačí, když začneme klidně dýchat a začneme myslet na něco, co nám uklidnění navozuje. Mozek předá impuls tělu a my jsme klidní. Stejné to je v případě, pokud se chceme rozčílit. Představivost je pro vizualizaci velmi důležitá.

Když si něco vybavujete, snažte se k tomu využívat všechny smysly. Pokud si například přejete, aby vám úspěšně vyšel přijímací pohovor do práce vašich snů, vžijte se do té situace. Představte si, jak budete vypadat, když vkročíte do místnosti, co budete mít na sobě. Myslete na to, jak vám to bude slušet. Vizualizujte si stisk rukou s vaším budoucím zaměstnavatelem. Prociťte si, jak se budete cítit. Budete nervózní nebo se cítit příjemně? Představte si, v jakém rozpoložení bude člověk, který rozhovor povede. Zkuste vše vidět do těch nejmenších detailů. Představte si, jak bude znít jeho hlas – bude milý nebo podrážděný? Zacházejte do maličkostí. Nechte svou představivost pracovat na plné obrátky. Pokuste se vizualizovat si danou situaci co nejdetailněji.

„Představivost je důležitější než vědomosti.“ —  Albert Einstein

Jde vlastně pouze o to, přesvědčit sám sebe, že je to možné. Nic víc v tom není. Když o tom přesvědčíme mozek, mozek dá lehce pokyn tělu, aby se chovalo, tak jak si přejeme. Vizualizace, dá se říci, je naší vnitřní motivací, která nám pomáhá být soustředění a vytrvalí v tom, čeho chceme dosáhnout. To, na co se soustředíme a čemu věnujeme pozornost, automaticky do svého života přitahujeme.

Mohlo by vás také zajímat: Motivace jako odpověď na naše základní potřeby

Vizualizaci velmi často používají sportovci. Před závodem si představují jeho průběh – jeho start, představují si každý pohyb, který provedou. Prociťují, jak bude pracovat každý sval v jejich těle.

Vizualizaci je třeba trénovat. Představivost můžete procvičovat každý den. Existují různá cvičení, která vám její rozvíjení pomohou usnadnit. Vynikající je kreativní psaní. Vymýšlejte si různé příběhy, různé zápletky a rozuzlení. Pokud žijeme pragmatický a logický život, není úplně nejjednodušší ze dne na den začít věřit na zázraky. Pravidelným procvičováním však můžeme svou představivost posunout do takové míry, o které momentálně nemáme ani ponětí.

Nejlepší je provádět vizualizaci večer těsně před usnutím, kdy se snadněji dostaneme do svého vlastního podvědomí. Náš mozek je totiž už dost unavený na to, aby nám do cesty stavěl vzpomínky či jiné myšlenky, které by nám vizualizaci mohly ztěžovat.

Skrz naše myšlenky si do svého života můžeme přivolat dobré nebo špatné věci. Záleží pouze a jen na nás, jaký náboj jim dáme.

Jakou hodnotu dáváte svým myšlenkám vy? Myslíte si, že vizualizace může pozitivně ovlivnit náš život?


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekLibor Mattuš | O tréninku mozku a programu Mental Wiring
Další článekMind set není o racionalitě, ale o prožitku
Neřídím se žádnými citáty ani motty a můj život je těžce ovlivňován moji neochvějnou vírou v jednorožce. Jsem přesvědčená, že abychom byli šťastní, musíme dělat věci, které nás naplňují. Mám ráda dobrodružství, poznávání nových vůní všeho co je alespoň trochu cizí. Vyhledávám kontakt s lidmi všech národností, povah a náboženského vyznání a ráda si s nimi povídám, protože jsem si jistá, že poznávání jiných zvyků, kultur a názorů z nás dělá moudřejší a tolerantnější jedince. Miluju kreativitu a vyjádření jedince.