Mind set není o racionalitě, ale o prožitku

Denně můžeme slýchat silné či bolestivé příběhy jiných lidí. Mohou nám dokonale popsat situaci, do které se dostali. Mohou nám popisovat nejtitěrnější detaily své minulosti, co k situaci vedlo a jak se ze situace poučili. Pocity, které při situaci zažívali, na nás mohou působit chladně, emotivně či jakýmkoliv jiným způsobem, který v nás vyvolává emoce. Jejich žal, strach či radost si dokážeme představit, ale nikdy nepocítíme emoci, která naplno prostoupila jejich nitrem. Takové emoce se totiž nedají představit, člověk je musí prožít.

Kéž by existovala kouzelná pilulka, po které by člověk dokázal zapomenout, pochopit či odpustit. Bohužel neexistuje a osobní rozvoj zůstává v našich rukou. Právě odpuštění je jednou z emocí Mind setu, který se musí doopravdy prožít. Pocit viny či křivdy z minulosti na svých bedrech táhne spousta lidí. Jedná se o pocit zrady či křivdy od druhého člověka. Leckdy dáváme vinu i sami sobě a nedokážeme si odpustit. Řešením takovéto situace může být odpuštění.

Pocit křivdy či nespravedlnosti můžeme zažívat každý den v komunikaci s jinými lidmi. Nemusíme cítit spravedlnost v jejich jednání vůči nám a už si pomyslně přidáváme další závaží do svého batůžku „křivdy“.  Záleží však pouze na nás, jak emoce vzteku, nenávisti a hněvu zpracujeme. Nacházíte se momentálně v emoci vzteku?

Můžeme se nacházet ve stavu, kdy je pro nás přirozené netrpět, nebýt uražení nebo necítit újmu na základě chování druhých lidí, kteří způsobili, že se dostáváme do emoce hněvu. Situace nefunguje na přepnutí tlačítka, kdy si ve vzteku řekneme „Teď budu šťastný.“ a emoce hněvu odejde. Je potřeba si uvědomit důležitou věc. Nastavení mysli je v nás, i když nás naštve kolega, přítel či kamarádka. Záleží pouze na nás samotných, jak budeme k zažívané emoci přistupovat.

Pracovat na vlastním sebeuvědomění formou odpuštění můžete i vy. Jakmile se dostanete do konfliktní situace, která ve vás vyvolává nepříjemné pocity, vztek, hněv nebo pocit křivdy, staňte se pozorovatelem. Pozorujte v dané chvíli sami sebe, jak se chováte, co se ve vás odehrává, protože jedině tak můžete danou situaci dokonale ustát. Musíte jí porozumět a dokázat s ní pracovat.

Chcete se naučit se svými emocemi pracovat? U nás emocím rozumíme a naučíme to i vás.

Skrze uvědomění si emoce, která námi prostupuje v dané chvíli, jsme schopni rozpoznat její budoucí náznaky a zkušenost z ní plně prožít. Jakmile zjistíme, co je messenger, který emoci způsobuje, můžeme na ní začít pracovat. Opakováním desítek, stovek, možná tisíců těchto situací se postupně propracujeme až k uvolnění mysli.

Představme si konfliktní situaci. Pokud jsme v nastavení mysli, na úrovni odpuštění, emoci hněvu přijmeme, ale žádným způsobem nás neovlivní. Zatímco druhý člověk je ve vzteku, my jej zvládáme a nenecháme se nastalou konfliktní situací nikterak „vykolejit“. Potom nezáleží na osobě, která v nás emoci vzteku či křivdy vyvolává. Nezajímá nás ani, jakým způsobem se vůči nám daná osoba chová. Protože už jsme se tak dlouho pozorovali a procházeli sebeuvědoměním, že dokážeme rozpoznat sebemenší náznaky, možná i typ chování toho, co by v nás vyvolávalo znak hněvu, vzteku či nenávisti.

Pamatujte pro to, že zkušenosti, které nám předávají jiní, nás sice obohatí, ale nikdy nám neumožní situaci prožít. Zážitek je neúprosná bariéra, kterou každý potřebuje projít a dostat se tak k vlastnímu sebeuvědomění. Pokud se s námi chcete podělit o zkušenosti, které pro vás nebyly snadné, ale posunuly vás, budeme jedině rádi.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekKouzlo vizualizace
Další článekUmění improvizace
Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu v oboru Personalistiky a nyní studuji Vysokou školu v oboru Bezpečnosti ve veřejné správě. Rozdílnost oborů není šlápota mimo mísu, naopak ukázka touhy po poznávání nových možností v různých sférách života. Věnuji se mnoha rozdílným zálibám od astrologie až po tvorbu náramků. Jsem snílek, který věří, že všechno jde a nic není nemožné.