Umění improvizace

Kdybychom uměli pohotově reagovat, vyhnuli bychom se řadě nechtěných situací. Při výkonu některých zaměstnání se bez umění improvizace prostě neobejdete, hovořím zejména o hercích nebo obchodnících. Improvizace se vám bude hodit nejen v práci, ale také v osobním životě. Každý den totiž přináší nové zážitky, které si žádají naše rozhodnutí, ačkoliv na ně nejsme předem připraveni.

Možností improvizace v našem každodenním životě je celá řada. Vaše oblíbené parkovací místo je obsazené, nenaučili jste se na zkoušku, zabouchli jste si dveře a nemáte u sebe klíče. Vždy musíte improvizovat, neboli nalézt nejvhodnější řešení bez předchozí přípravy.

V dnešní době si improvizace vydobyla své místo na slunci a v ČR najdete hned několik kurzů, kde se tato dovednost učí. Pravidelná setkání v kolektivu stejně zapálených lidí vás donutí trénovat svou představivost a fantazii na plné obrátky, ať už budete chtít či nikoliv. Také na naší univerzitě se improvizaci, a nejen jí, věnujeme.

Pojďte se naučit improvizovat k nám!

Už na základní škole můžeme pozorovat schopnost improvizace některých jedinců. Jeden by nevěřil, co se všechno mohlo stát s vaším domácím úkolem. Také učitelé zjišťují první náznaky improvizačních dovedností u svých žáků, když jsou zkoušení před tabulí. To byla jen názorná ukázka, ale berme ji s nadsázkou.

Kreativní lidé mají vždy víc možností. Vidí nové začátky tam, kde jiní se svými zaběhnutými stereotypy končí. Pokud nepatříte mezi tvořivé jedince, nemusíte zoufat. Ještě se můžete naučit improvizovat a kreativní schopnosti se objeví záhy poté. Všichni jsme k této dovednosti předurčeni, jen ji musíme trénovat. Přičemž rozumím, že v dnešním uspěchaném světě je trénink trochu problém.

Vezměme si příklad z velikánů, jako jsou Google, Facebook nebo třeba Apple. Těm je jasná důležitost improvizace. Skluzavky do jídelny nebo akvária v zasedacích místnostech zde mají své opodstatnění. Pracovníky si „pěstují“ pro svůj rozvoj. Pouze tam kde jsou nové nápady a řešení, je i potenciál.

Pokud byste měli zájem o trénink improvizačních schopností, musíte zapomenout na představu sebe před zrcadlem. Potřebovat budete nejen chuť do učení, ale také „spoluhráče“. Improvizace není nic pro sólisty, ale to ani komunikace. Navíc je možné, že z pravidelných setkání nebudete odcházet pouze s nově nabytou dovedností, ale také s pár novými přáteli.

Jako dospělí si zapomínáme hrát. To je velká škoda, protože upřednostňujeme již zažité scénáře daného řešení. Takto se vzdalujeme od nových možností a nikdy se nedozvíme, co by kdyby.

Nyní si přečtěte pár tipů, jak vnést trénování improvizace i do vašeho všedního dne.

  • Hrajte hry – možná otřepané klišé. Skoro jako by byl zločin v dospělosti pěstovat svou fantazii a hrát hry. Ať už dáváte přednost deskovým hrám, nebo máte raději logické či slovní hry, vše je dovoleno.
  • Vyhněte se stereotypu – určitě by každý z nás vyjmenoval řadu činností, které dělá každý den a vesměs tak nějak automaticky. Zkuste na chvíli zauvažovat, u kterých činností můžete trochu experimentovat a udělejte je pro tentokrát trochu jinak.
  • Obdarovávejte – někteří lidé milují překvapení, jiní jej nesnáší. Když však dostaneme nečekaný dárek, zcela jistě jsme mile překvapeni. Zkuste zapojit svou fantazii a něco pěkného vytvořte.
  • Tolerance – často bývají kritičtí lidé choulostiví na chyby jiných lidí. Někdo přišel s nápadem, který vám nedává hlavu ani patu. Nebuďte zlí a zkuste jej pochopit, můžete jeho návrh rozvést a společnými silami dojít k perfektnímu řešení.

Improvizace vám pomůže v mnoha oblastech vašeho života. Jen tak vás něco nezaskočí, budete si všímat maličkostí, které jiní přehlédnou. Zlepšíte si nejen přesvědčovací dovednosti, ale také schopnosti vyjednávání. Dáte na frak trémě. Posílíte vlastní sebedůvěru a prezentaci svých názorů.

A co vy? Improvizujete často, nebo se raději pohybujete ve stereotypu? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekMind set není o racionalitě, ale o prožitku
Další článekLžu, tedy jsem
Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu v oboru Personalistiky a nyní studuji Vysokou školu v oboru Bezpečnosti ve veřejné správě. Rozdílnost oborů není šlápota mimo mísu, naopak ukázka touhy po poznávání nových možností v různých sférách života. Věnuji se mnoha rozdílným zálibám od astrologie až po tvorbu náramků. Jsem snílek, který věří, že všechno jde a nic není nemožné.