Umíte dávat i přijímat lichotky a poklony?

Pro většinu lidí je jednodušší komplimenty rozdávat než přijímat. Některé ženy například získaným komplimentům nevěří a snaží se v nich najít skrytý podtext. A lze se vůbec naučit myslet na druhé a v ten správný čas jej pochválit? A jak je těžké přijmout lichotku, že je žena pro někoho krásná, zábavná, inteligentní či talentovaná. Co v nás tyto informace vyvolávají?

Co vyvolá kompliment v druhé osobě?

Pokud se rozhodnete pochválit někoho, nejspíše v něm vyvoláte větší sympatie vůči vaší osobě. Pochvala či kompliment vyvolávají pozitivní pocity, po kterých vědomě každý z nás touží.  V některých situacích dokonce pochvaly vyhledáváme. Ať už jsme žena či muž, vždy to o kousek zvýší naše ego a dopomůže nám to k lepší náladě.

Takové kladné pocity v člověku vyvolá jen upřímná pochvala. Ta, která jde přímo od srdce. A jak člověk reaguje na účelovou pochvalu? Takové pochvaly využívají ti, kteří se snaží vytěžit maximum sami pro sebe. Většinou se ovšem stane to, že druhá strana vycítí zájem první strany. Pak pochvalu nechce přijmout a tomu, kdo poklonu přednesl, to také moc radosti nepřinese.

Jak tedy vyseknout „správnou“ pochvalu?

Pokud již chceme někoho pochválit, měli bychom být především osobní. Otřepané fráze typu „máš pěknou košili“ nebo „dnes ti to sluší“ raději nechme stranou. Pokud už opravdu chceme pochválit košili, pak zdůrazněte, proč se vám líbí. Zvýrazňuje dotyčnému oči, jde tato barva k jeho typu pleti, zeštíhluje postavu? Vždy bychom se měli snažit lichotku přizpůsobit dané osobě a také vysvětlit, proč si to myslíme.

A kdy je ten správný čas na to někoho pochválit? Všeobecně nelze takovou situaci definovat. Nejupřímnější pochvala je samozřejmě z očí do očí ve chvíli, kdy je to jednoduše vhodné. A pokud vám to vhodné připadá, pak není na co čekat. Ještě větší radost z komplimentu ve druhém vyvoláte, pokud budete kreativní a přinesete například drobný dárek.

Pokud pak chcete druhého opravdu přesvědčit, že poklonu nemyslíte jen tak na oko, pak buďte autentičtí a nehodnoťte pouze zevnějšek. Líbí se vám jeho upřímnost, inteligence, otevřenost? Pak právě na to upozorněte.

Umíme také přijímat pochvaly?

Pro někoho je opravdu složité pochvaly přijímat, neboť od „přírody“ o sobě může pochybovat a hledat námitky na vyřčené otázky. Většinou je toto cesta k tomu, že odradí ostatní od toho, aby mu poklony skládali. Pokud na sobě ovšem budete pracovat, pak i toto zvládnete a uvidíte, jaké radostné pocity to ve vás bude vyvolávat.

Když už vám někdo vysekl kompliment, neznamená to, že musíte ihned reagovat a také jej za něco pochválit. Přiměřenou reakcí za tato slova je poděkovat, a pokud jej obdaříte srdečným úsměvem, jistě to bude pro dotyčného dostačující.

Pokud jste zvládli první krok, pak si uvědomte, co to ve vás vyvolalo. Byla to radost? Zapamatujte si tyto momenty a přemýšlejte o tom, proč se cítíte zvláštně. Čím dříve se naučíte tyto pocity vnímat a věřit jim, tím dříve budete zažívat tyto příjemné denní radosti.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner