Lidé se mění…

Existuje přísloví, že se někteří lidé nikdy nezmění. Také existuje všeobecně rozšířená víra ve druhé šance a odpuštění. Oba úhly pohledu mohou být správné. Psychologie a její zjištění podporují především druhý přístup. Lidé se chtě nechtě mění. Ne vždy nutně k lepšímu, ale nikdo z nás nezůstane po celý život stejnou osobností se stejnými hodnotami a prioritami. Na základě naší zkušenosti se neustále vyvíjíme, mění se naše přístupy a chování. Dá se říci, že se lidé poučí ze svých chyb a zkušeností. Vyvinou se v lepší verzi sama sebe.

V lidském životě existuje velké množství situací, které nás mohou posunout kupředu nebo naopak významně zpomalit v našem vývoji. Každopádně jsou však situace, které s naším přístupem a především hodnotovými žebříčky silně zamávají.

Naše hodnoty a priority se vyvíjí od dětství, z části máme určité “přednastavení” našich vlastností a talentů vrozené. Mnohem větší část osobnosti se však vyvíjí až po narození s výchovou a zkušenosti. Musíme se zkrátka naučit hrát s kartami, které máme, ale strategie a cestičky, které k dokončení hry zvolíme, jsou jen a jen na nás.

Osud je pánem věcí lidských

Římané věřili ve Štěstěnu, která bývá mnohdy vrtkavá a pohrává si s naším životem. Monoteistická náboženství věří ve vyšší bytost, která má plán a naše kroky vede. Filozofie východu věří v karmu – rovnováhu pozitivních a negativních skutků. Někteří lidé věří na osud a jiní spoléhají sami na sebe. Život se nedá předpovědět a nedá se zcela jistě do detailu naplánovat.

Každá starost a radost všedního dne nás posune dál, zanechá stopu. Musíme se s ní naučit žít. Vyrovnáváme se se změnami kolem nás i v nás samotných.

Takovým mezníkům, které výrazné posunou náš vnitřní žebříček hodnot a donutí nás zvážit rozhodnutí a způsob života, který jsme doposud vedli je mnoho. Můžeme tyto důležité mezníky života nazvat jako transformační okamžiky. Chvíle, kdy se osobnost o něco pozmění, změní se naše optika jak na věci nahlížíme a jejich důležitost. Pořadí se může kompletně přeházet.

Přirozený vývoj…

Je nutné si přiznat, že pro muže a ženy se mohou tyto okamžiky lišit. Říká se, že by muž měl zplodit syna, zasadit strom a postavit dům. Důležitými okamžiky v životě muže, ale i ženy je zcela jistě finanční stabilita jdoucí ruku v ruce se získáním pracovní pozice. Finanční stabilita souvisí v dnešním světě velmi silně také s osamostatněním a pořízením vlastního bydlení. To jsou všechno okamžiky, které silně posunout osobnost a přístup k životu. Jedním z největších posunů ve vnímání hodnot je pak samozřejmě manželství a následně narození potomků. Věřte tomu nebo ne, ale i mužský svět se otočí o sto-osmdesát stupňů, když přijdou na svět děti, když chovají v náručí svého syna. A ne jen tím, že se v noci nevyspí a jejich manželku a veškerý volný čas, životní prostor a klid domova, si od nynějška až do odvolání nárokuje někdo jiný. Pro ženu je takovým malým přechodem již těhotenství samotné. Obavy z porodu a změna priorit z pracovní kariéry a estetické stránky života na připravený dětský pokojíček, zdravou stravu, cvičení pro těhotné a sterilní vyžehlené dětské pleny v šuplíku. Zásoba nutrilonu a dětského oblečení. Následuje pak změna praktického mateřství v době, kdy se žena stává zodpovědnou za další bytost a její potřeby a osobnost ustupují do pozadí, udělají místo potřebám maličké bytosti v náručí. Ženské myšlenky a hodnotové žebříčky se mění hned několikrát ve velmi dramatických spirálách, z nich pak vychází většinou vítězná právě ta nejsilnější emoce a to je láska ke svým potomkům.

Rodičovství patří k jedné z nejzávažnějších změn, kterými člověk během života prochází. Dalšími faktory, jež mohou změnit náš směr jsou kariérní postupy, vzdělání, setkání s inspirativními lidmi a samozřejmě také šťastné i tragické události běžného života. Například ztráta blízkého nebo vážná choroba zamíchá s našimi emocemi a prioritami jako s balíčkem karet.

Nakonec se ale člověk s téměř všemi změnami dokáže vyrovnat a pokračovat dál. Občas jako zcela jiná bytost než před událostí, ovšem o to více připravená na  a vážící si svého času a zdraví. Ideální návod, jak vypjaté situace a smutek ze ztráty zvládnout neexistuje. Každá lidská bytost je originál, každý reagujeme a vnímáme trochu odlišně a jiným tempem. Potřebujeme čas a klid zamyslet se a zvyknout si na změny.

A  život jde dál… přinese zase něco nového a veselého, něco náročného nebo příjemného.

Je to překvapení…


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner