Mýtus č.1 – Většina lidí využívá jen 10 % své mozkové kapacity

Pravděpodobně nejrozšířenějším mýtem z oblasti psychologie, který pevně zakořenil v povědomí veřejnosti je víra, že běžně využíváme pouze 10 % naší mozkové kapacity.

Veřejnost a dokonce i mnozí odborníci sami začali tomuto tvrzení věřit a opakovat jej jako mantru. Jak je možné, že si získala myšlenka na tak malou funkci našeho mozku tolik příznivců? Je to naprosto jednoduché. Pokud hypoteticky přijmeme myšlenku, že náš mozek jsme až doposud používali jen z 10 %, pak to znamená, že máme stále ještě rezervu. Zbývá nám celých 90 % mozkové kapacity, která je nám zatím skryta. Tento princip náhledu optimisty na sklenici, která je spíše poloplná než poloprázdná nám dává naději. Protože představte si, když tohle všechno kolem nás dokážeme jen s 10 % mozku, co bychom dokázali třeba s 50 %? Nebo jednou s celými 100 %. Je to záležitost evoluce? Za několik set či tisíců let se k tomuto kompletnímu využít všech svých možností odpracuje?

Kde se vzala popularita tohoto tvrzení?

Na této naději staví média, reklamy a množství vzdělávacích organizací, které nabízení stále nové a revoluční metody, jak se naučit využívat větší část svého mozku. Rozšířit své obzory, získat nové schopnosti a talenty. Představte si, že zatím nehrajete na hudební nástroj, nebo neumíte malovat jako Picasso, jen proto, že jste zatím nechali převážnou část svého mozku prostě zahálet. Ale nyní, když o této šanci víte, samozřejmě, že si knihu s návodem jak to změnit koupíte, zapíšete se do kurzu nebo si stáhnete aplikaci, která vás bude pravidelně rozvíjet a posouvat v rozvoji vaší geniality. Právě proto, se dokázal tento mýtus tak úspěšně prosadit a získal si místo na výsluní. Stal se číslem jedna všech mýtů a bájí z oblasti psychologie, neustále omílaných médii i vaším okolím.

A jaká je pravda?

Pravdou je, že mozek spotřebuje 20-30 % veškerého kyslíku, který tělo přijme. Je to nedůležitější orgán v těle, který řídí všechny funkce a je nezbytný pro přežití. Evolučně je to nejvyvinutější orgán, který tvoří pouze 2-3 % našeho těla, přesto veškeré zdroje živin a energie, které do těla vstřebáváme putují nejprve právě sem. Mozek sám je dílem evoluce a je nejvíce náchylný ke změnám a rozvoji. Pokud bychom chtěli materiálně dohledat evoluční změny, pak je to právě dokonalost funkce mozku. Pokud by měl mozek navíc nějakou kapacitu, okamžitě by ji zapojil do existujících systémů. Je nereálné, že by právě tento orgán mohl ležet nečinně z 90 %. Mozek koordinuje pohyb, dýchání, příjem živin, vylučování, reprodukci a veškeré kognitivní funkce. Pokud bychom po tomto malém a složitém nervovém propletenci vyžadovali ještě více, těžko říct, co by nás to stálo sil.

Fakta vs. fikce

Odborná neurologická vyšetření na zdravím mozku nenaleznou jediné klidové centrum. Celý mozek pracuje. Pokud ne, pacient se dostává do bezvědomí až do vegetativního stavu. Například po mrtvici nebo úrazu. Pokud je mozek delší dobu bez dostatku kyslíku, jeho části začínají odumírat. Případy pacientů, kterým takto odumřelo několik procent mozku jsou příkladem, jak lidské tělo a mysl nedokáže fungovat jen z 10 % jeho kapacity. Případ pacientky ve vegetativním stavu po ztrátě 50 % mozkové tkáně, která se ani po mnoha letech na přístrojích neprobrala k vědomí může být názornou pomůckou. Její mysl se v podstatě zastavila a zemřela v okamžiku, kdy přestal mozek fungovat na méně procent, je proto důkazem, že s 10 % se prostě nedá přežít. Tato pacientka nebyla schopná života ani se zbylými 50 %.

Proto nevěřte, že většina z nás každý den nevyužívá naplno své mozkové kapacity. Ačkoli se to občas u některých bytostí, které potkáváme běžně na ulici nemusí tak jevit. Příroda nastavila náš mozek a tělo k tomu, abychom využili kolik stačíme. A pokud někomu tato kapacita stačí ke genialitě a převratným objevům a jinému naopak sotva k dokončení střední školy, pak se nejedná o všeobecnou chybu fungování mozku, ale o dotyčného jedince.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner