Logistika: Na rychlosti a dostupnosti záleží

Svět se pomyslně neustále zvětšuje a vzdálenosti se zmenšují. Díky moderním technologiím a pokrokům v dopravě je dnes jednoduché dostat se z bodu A do bodu B za pár hodin. Pohodlně a bezpečně. Stejně tak můžeme zůstat v pohodlí domova a více než polovinu záležitostí vyřídit s pomocí internetu a telefonu. Jednou z takových vychytávek je i online nakupování v podstatě všeho, co si dokážete představit. Stačí vybrat a odkliknout, zaplatit kartou nebo převodem. Napsat adresu a jen trpělivě vyčkat dodávky zboží.

Všeobecně dávají lidé spíše přednost zboží, které je doručeno co nejdříve a až k nim domů. Takový komfort je dnes již normou a úspěšné firmy na tento trend musely adekvátně zareagovat. To znamená zapojit větší množství zdrojů, zaměstnanců, dopravy a procesů, které k úspěšnému a včasnému doručení povedou. Vítejte v labyrintu světa logistů.

Logistika je obor, který dnes žádná firma nesmí postrádat ani podceňovat. Právě logisté zodpovídají za všechny procesy provázející zboží z výrobní linky až do rukou zákazníka. Mají tedy za úkol zvládat termíny, dopravu, balení, lidské zdroje atd. Výčet činností, které musí ovládat, aby vše běželo jako po másle je nepřeberný a opět velmi rozmanitý podle typu odvětví ve kterém pracujete.

Základní kámen ekonomiky – logistické procesy

Logistika je přítomná ve všech odvětvích a typech podniků. Nejedná se jen o dopravu a expedici zboží, ale také organizaci například aktivity ve státní správě nebo neziskových organizacích. Je to komplexní soubor činností, které vedou k plnění cílů podniku skrze materiálové, energetické i informační toky. Logistika je základním kamenem úspěchu firem, organizací, států i armád po celém světě. Například si představte, že byste sice měli množství mužů schopných výkonu vojenské služby, ale neměli pro ně výstroj, zbraně, jídlo, ubytování a dopravu na místo boje. S takovou armádou byste svou zemi ani hodnoty chránit nemohli. Stejně tak funguje logistika i ve firmách. Zabezpečuje materiál pro výrobu, nástroje, ochranné pomůcky, dopravu zaměstnanců, výrobků, energii i informace.

Logistika v sobě zahrnuje proces plánování, rozmístění, řízení i kontroly lidských i materiálních zdrojů. Všechny tyto činnosti dohromady tvoří logistické systémy, které se skládají z logistických objektů. Ty dělíme podle cíle na primární/hmotné (výrobky, suroviny, lidské zdroje, způsob dopravy…) a sekundární/nehmotné (energie, data,…). V malém měřítku je v podstatě ukázkou logistiky v praxi i to, když si necháte v kanceláři uvařit kávu – musíte mít kávovar, kávu, vodu, elektrickou energii a někoho, kdo vám ji uvaří a přinese. Bez logistiky by to prostě nešlo. Až si budete příště přes internet kupovat knihu, hudbu, oblečení, elektroniku nebo i jídlo, pomyslete na to, kolik aktivity musí proběhnout, než se vám vaše vytoužené zboží dostane do rukou.