Logistika – Na rychlosti a dostupnosti záleží

Svět se pomyslně neustále zvětšuje a vzdálenosti se zmenšují. Díky moderním technologiím a pokrokům v dopravě je dnes jednoduché dostat se z bodu A do bodu B za pár hodin. Pohodlně a bezpečně. Stejně tak můžeme zůstat v pohodlí domova a více než polovinu záležitostí vyřídit s pomocí internetu a telefonu. Jednou z takových vychytávek je i online nakupování v podstatě všeho, co si dokážete představit. Stačí vybrat a odkliknout, zaplatit kartou nebo převodem. Napsat adresu a jen trpělivě vyčkat dodávky zboží.

Všeobecně dávají lidé spíše přednost zboží, které je doručeno co nejdříve a až k nim domů. Takový komfort je dnes již normou a úspěšné firmy na tento trend musely adekvátně zareagovat. To znamená zapojit větší množství zdrojů, zaměstnanců, dopravy a procesů, které k úspěšnému a včasnému doručení povedou. Vítejte v labyrintu světa logistů.

Logistika je obor, který dnes žádná firma nesmí postrádat ani podceňovat. Právě logisté zodpovídají za všechny procesy provázející zboží z výrobní linky až do rukou zákazníka. Mají tedy za úkol zvládat termíny, dopravu, balení, lidské zdroje atd. Výčet činností, které musí ovládat, aby vše běželo jako po másle je nepřeberný a opět velmi rozmanitý podle typu odvětví ve kterém pracujete.

Základní kámen ekonomiky – Logistické procesy

Logistika je přítomná ve všech odvětvích a typech podniků. Nejedná se jen o dopravu a expedici zboží, ale také organizaci například aktivity ve státní správě nebo neziskových organizacích. Je to komplexní soubor činností, které vedou k plnění cílů podniku skrze materiálové, energetické i informační toky. Logistika je základním kamenem úspěchu firem, organizací, států i armád po celém světě. Například si představte, že byste sice měli množství mužů schopných výkonu vojenské služby, ale neměli pro ně výstroj, zbraně, jídlo, ubytování a dopravu na místo boje. S takovou armádou byste svou zemi ani hodnoty chránit nemohli. Stejně tak funguje logistika i ve firmách. Zabezpečuje materiál pro výrobu, nástroje, ochranné pomůcky, dopravu zaměstnanců, výrobků, energii i informace.

Logistika v sobě zahrnuje proces plánování, rozmístění, řízení i kontroly lidských i materiálních zdrojů. Všechny tyto činnosti dohromady tvoří logistické systémy, které se skládají z logistických objektů. Ty dělíme podle cíle na primární/hmotné (výrobky, suroviny, lidské zdroje, způsob dopravy…) a sekundární/nehmotné (energie, data,…). V malém měřítku je v podstatě ukázkou logistiky v praxi i to, když si necháte v kanceláři uvařit kávu – musíte mít kávovar, kávu, vodu, elektrickou energii a někoho, kdo vám ji uvaří a přinese. Bez logistiky by to prostě nešlo. Až si budete příště přes internet kupovat knihu, hudbu, oblečení, elektroniku nebo i jídlo, pomyslete na to, kolik aktivity musí proběhnout, než se vám vaše vytoužené zboží dostane do rukou.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner