Procházky městem i pád z okna. Náměsíčnost stále nedává vědě spát!

Náměsíčnost,  neboli somnambulismus (z lat. somnus=spánek a ambulo=chodím) je spánková porucha, která se vyskytuje nejčastěji u dětí. Zasahuje až 30% dětské populace a s dospíváním zpravdila odeznívá. Projevuje se zejména v první třetině noci, ve fázi hlubokého (tzv. REM) spánku.

Při běžné náměsíčnosti nemocný pouze mluví ze spánku či vstává z postele. Někdy však vykonává (stále spící) i další činnosti – chodí po bytě, zajde si na toaletu anebo zapne sprchu.  Jelikož je náměsíčný člověk zpravidla ve fázi hlubokého spánku, nebývá snadné ho probudit a své „výlety“ si po procitnutí nepamatuje. Pokud se ho podaří vzbudit, bývá velmi unavený a zmatený. Doporučuje se proto spícího neprobouzet a klidně ho odvést zpět na lůžko.

Kromě šoku příbuzných či případné zmatenosti nemocného se však většinou podobné „noční epizody“ obejdou bez následků. Zaznamenány však byly i události, kdy náměsíční lidé opustili byt, v některých případech dokonce oknem. Jako preventivní opatření pro bezpečnost nemocného se proto doporučuje zajištění oken a dveří proti snadnému otevření. Vhodné je také odstranit předměty s ostrými hranami či objekty ležící na podlaze.

Kuriozity ze světa spánku

Historie zná však řadu ještě neobvyklejších situací. Například v roce 1987 jistý Kenneth Parks během spánku navštívil dům své tchýně, kde ji i tchána napadl nožem. Žena zraněním podlehla. Po několik let trvajícím soudním procesu porota Parkse osvobodila, jelikož dle svědectví řady lékařských expertů skutečně nebyl během činu při smyslech.

Jiný případ se stal v červnu roku 2005 v Londýně. Patnáctiletá dívka tehdy ve spánku vešla do areálu stavby a vyšplhala na čtyřicet metru vysoký jeřáb, kde zůstala spát. Děvče posléze zachránili hasiči a vrátili ji zpět rodině.

Co za poruchou stojí?

Příčiny náměsíčnosti doposud nebyly uspokojivě vysvětleny. Do jisté míry může být ovlivněna geneticky, svou roli však hrají i další faktory, například špatná spánková hygiena nebo práce ve vícesměnném provozu. Zvýšenou náchylnost k náměsíčnictví také projevují lidé trpící úzkostmi či vysokou mírou stresu. O příčinách tohoto chování více prozradí specializovaná vyšetření ve spánkové laboratoři, využívá se například také EEG.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekAnalytik – Supermozek na vaší straně
Další článekBarvy – Klíč k úspěchu firmy?
Mým oborem je podniková ekonomika a management, mé srdce si však získala především oblast marketingu, které se nyní aktivně věnuji. S mým zaměřením souvisí i zájem o psychologii – neboť modely trhu jsou jedna věc, ale člověk navzdory učebnicové teorii nejedná vždy racionálně – do hry vstupují osobnostní faktory, emoce apod. Proto se pokouším proniknout hlouběji do tajů lidské mysli a porozumět motivaci lidského chování.