Neviditelná nástraha podzimu: deprese

Deprese patří mezi psychické nemoci, která se projevuje dlouhotrvajícím poklesem nálady doprovázena zármutkem, plačtivostí, pesimismem, nedostatkem energie a vůle. Jedná se tedy o onemocnění celého organismu, která postihuje tělo i duši. Nemocný se nedokáže radovat a vůle k životu se vytrácí. Laická veřejnost, která nemá žádné zkušenosti s touto nemocí, může tyto osoby označovat za lenochy nebo ty, kteří „by mohli, kdyby chtěli“. Ve skutečnosti ovšem se tito lidé musí přemáhat i ve chvíli, kdy mají ráno vstát z postele.

 

Podzim je spojen s chmurným počasím, je provázen menší intenzitou slunečního svitu a tyto faktory mohou mít veliký vliv na řadu z nás. Lidé se cítí více unaveni, bez chuti ráno vstávat a jít do práce či do školy. U zdravých lidí ovšem tyto nálady poměrně rychle zmizí s tím, jak si tělo zvykne na změnu. Že podzim není jen o depresích, ale spíše bychom jej měli využít pro relaxaci, se můžete dočíst zde:

 

Při depresi člověk prožívá stavy, kdy není schopen se radovat. Nejde tedy přímo o smutek. Léky samozřejmě při léčbě deprese zabírají, je ovšem velice důležité si uvědomit, že jejich užívání je dlouhodobá záležitost a nelze medikaci vysadit po dvou měsících.

Stejně tak by nemělo docházet k zaměňování pojmů deprese a špatná nálada. Oba stavy se zprvu projevují ztrátou zájmu o danou věc a „nechutí“ k činnosti. U špatné nálady ovšem tyto stavy odezní po několika dnes. Deprese je dlouhodobější stav, který zpravidla trvá déle než 2 týdny. V tu chvíli již můžeme hovořit o depresi, nicméně je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Přesná diagnostika fáze deprese i předpis vhodných léků může výrazně zmírnit tyto stavy a urychlit léčbu.

Může se deprese vrátit?

To je otázka, která vytane na mysli nejen nemocnému, ale také blízkým osobám nemocných. I jejich psychika je v danou chvíli velice zatěžována a musejí být dostatečně silní na to, aby pomohli nemocnému se s nemocí vypořádat.

Po první epizodě deprese se může tato nemoc vrátit zhruba polovině nemocných. S každým dalším opakování epizod se riziko zvyšuje. U často se opakujících epizod pak hrozí riziko chronické deprese.

Ať už se jedná o první či další epizodu, vždy nemocný potřebuje cítit podporu rodiny a blízkých osob. Není správně, pokud se mu snažíme „pomoci“ větami typu: vzmuž se! nebo „Musíš to vydržet“. Jak jsme již řekli, deprese je nemoc vůle. Nejen že tedy tyto věty nijak nepomůžou, naopak v nemocném ještě více utvrdí pocit, že s ním něco není v pořádku.

Mnohem lepší přístup je nebrat celou situaci na lehkou váhu a pokusit se nabídnout dotyčnému společně vyhledat lékařskou pomoc.

 

Prevence k tomuto onemocnění se nedá přesně definovat. Nicméně se můžeme řídit základním pravidlem: „ve zdravém těle zdravý duch“. Snažte se sportovat, relaxovat, udržovat zdravý životní styl. A především se svěřujte se svými problémy blízké osobě.