Jak odpovědět bez odpovědi?

Stalo se vám již někdy, že jste dostali otázku, na kterou jste nebyli schopni odpovědět, či jste prostě nechtěli odpovídat? Nevhodné je použít „co je ti do toho!“, i když častokrát to máme na jazyku. Jak tedy odpovědět protistraně, aby byla spokojená, a vy jste nemuseli přímo odkrývat vaše karty?

Elegantně se vyhnout odpovědi není vůbec jednoduchou záležitostí. Existuje ovšem několik triků, které vám mohou pomoci. Základním pravidlem je, aby odpověď byla podaná rychle a bez dlouhého přemýšlení. Jistota v odpovědi eliminuje to, že se bude druhá strana zaobírat podrobněji vaší odpovědí.

„Je venku hezky?“ – „Vypadá to, že je tam živo.“

„Jakou barvu má ta stěna?“ – „Myslíš, že by to chtělo vymalovat?“

Nejběžnější situace, kde budete muset odpovědět pomocí NEodpovědi, jsou otázky týkající se vašich příjmů, životního partnera a dalších osobních záležitostí. Je mnohem efektivnější mít připravené nějaké ty NEodpovědi, než mlčet či přehnaně reagovat. Protistrana tak od tohoto tématu ustoupí a vy nezanecháte žádné podezření.

Jak rozmluvím mlčící osobu?

Existují situace, kdy nám prostě není do řeči. Příčinou může být špatná nálada, únava, podráždění, uraženost či řešení vlastních osobních problémů. Ať už je za tím cokoli, každý na to má nárok.

Co ale dělat, když potřebujete s druhou osobou mluvit, a ona neprojevuje ani ten nejmenší zájem? Ať už se jedná o klienta, u kterého potřebujete znát jeho potřeby, abyste mu nabídli nejvhodnější produkt, či vaše dítě.

Pokud se s takovou osobou setkáte, nejlepším způsobem je hledat důvody, které mohly způsobit její mlčenlivost. Pokuste se rychle analyzovat situaci a vytvořte si několik hypotéz. Následně se na ně dotazujte. Je velká pravděpodobnost, že jakmile trefíte na ten pravý důvod, protistrana vyšle nějaký signál.

Nevzdávejte to všem příliš brzy a neprojevujte nervozitu. Nevhodné jsou také netaktní či nepřiléhavé otázky.

Ať už jste toto mlčení způsobili sami, či jste se jen k takové osobě dostali, můžete ji pomoci uvolnit napětí, které v sobě drží.  Je jedno, jestli to bude vztekem, smíchem či pláčem.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner