Podzim – Čas deprese nebo jen příležitost k odpočinku

Podzimní období vyvolává u každého jinou reakci. Samozřejmě stejně jako je rozmanité počasí, tolik druhů rozdílných reakcí na něj najdeme. Někteří podzim milují, někteří ho nesnáší. Pro všechny znamená změnu a velký přechod z letní pohody a tepla do období chladu a tmy.

Podzim sám nám nabídne od krásného slunečného babího léta a dekorativně zbarvených listů všude kolem až po nepropustnou kovovou clonu mraků oddělující nás od slunce a padající na naše hlavy jako těžké závaží. Husté deště a protivný vítr. Voda v botách a za límcem. To nejsou zrovna příjemné vyhlídky. Navíc tma při ranním vstávání a dost často i při cestě z práce nás zrovna energií nenakopne. Víc než polovina populace snáší podzim a změnu počasí špatně. Negativně na ně působí nedostatek světla i tepla. Světlo je pro lidské tělo důležité, přirozeně je organismus více aktivní a odolnější, pokud má dost světla a pocit, že by měl fungovat. Jak ale chtít po našem unaveném těle a mozkových závitech, aby pracovali, když je venku tma a hnusně? Kde vzít motivaci a jak bojovat proti přívalu únavy a špatné nálady?

Je podzim příčinnou naší deprese?

Psychologové tvrdí, že počasí na nás přímo samo o sobě nemá vliv, jedná se o naši vnitřní představu, utkvěle spojující slunce s teplem a energií a chlad a tmu s útlumem. Tento oříšek lze tedy vyřešit.

Ti jedinci, kteří mají dostatečně silnou vůli se prostě rozhodnou, že jim počasí a podzim nevadí. Někteří lidé přímo milují déšť a přítmí. Lahodí to jejich nátuře.

Jenže ta větší část z nás je už z náročného období vyčerpaná. Ranní vstávání a studený vítr s deštěm, které nás po ránu udeří do tváře, když spěcháme zachumlaní do kabátu do práce nebo do školy, si vybírá svoji daň. I ti největší optimisté jednou podlehnou chmurám.

Jak se můžeme alespoň trochu bránit útrapám mírného pásma?

Zaprvé zcela jistě přístupem a dostatkem světla. Pokud máte šanci rozsviťte si teplé světlo v práci i doma, zapalte voňavou svíčku, uvařte lahodný čaj.

Pořiďte si teplejší podzimní oblečení v pestrých barvách teplých odstínů. Nepřemáhejte své síly. Podzim je předzvěstí toho, že i všemocná matka příroda si potřebuje někdy odpočinout a pokud má nárok na pauzu ona, vy dozajista také.

Zpomalte. Neplánujte si aktivity na 24/7. Přiznejte si, že se vám zkrátka večer už nikam na kávu nebo pivo s kamarády nechce. Že místo tance nebo nakupování si raději posedíte doma v křesle s dobrou knihou v ruce nebo oblíbeným filmem. Přiznejte si, že i když jste silně společenská bytost, někdy je potřeba udělat si chvíli sám pro sebe. Dopřejte si více spánku a pomalejší tempo běžných rituálů. Péče si zaslouží nejen duše, ale i tělo. Dlouhé koupele, vonné svíčky a čaje. Podzimní ovoce. Například rozpečená jablka s kouskem másla, medu a posypaná skořicí nejen, že provoní váš dům, ale také vám připomenou, že podzim má i své světlé stránky. A jakmile si odpočinete můžete zajít pouštět draka. Nevadí, že už jste velcí. Nikde přece není psáno, že nemůžete mít z podzimu radost i tak.

Můžete prokrastinovat při vyřezávání dýně na Halloween nebo naaranžovat suché kvítí do vázy. Upečte sušenky. Všechno, co vám udělá radost a co byste běžně nemuseli, je relaxací, která vám navíc představí podzim jako méně protivného společníka na několik dalších měsíců. I takové pletení teplé šály, bude mít své výhody. Třeba ještě dřív než uhodí první mrazíky.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner