Podzim: čas deprese nebo jen příležitost k odpočinku

Podzimní období vyvolává u každého jinou reakci. Samozřejmě stejně jako je rozmanité počasí, tolik druhů rozdílných reakcí na něj najdeme. Někteří podzim milují, někteří ho nesnáší. Pro všechny znamená změnu a velký přechod z letní pohody a tepla do období chladu a tmy.

Podzim sám nám nabídne od krásného slunečného babího léta a dekorativně zbarvených listů všude kolem až po nepropustnou kovovou clonu mraků oddělující nás od slunce a padající na naše hlavy jako těžké závaží. Husté deště a protivný vítr. Voda v botách a za límcem. To nejsou zrovna příjemné vyhlídky. Navíc tma při ranním vstávání a dost často i při cestě z práce nás zrovna energií nenakopne. Víc než polovina populace snáší podzim a změnu počasí špatně. Negativně na ně působí nedostatek světla i tepla. Světlo je pro lidské tělo důležité, přirozeně je organismus více aktivní a odolnější, pokud má dost světla a pocit, že by měl fungovat. Jak ale chtít po našem unaveném těle a mozkových závitech, aby pracovali, když je venku tma a hnusně? Kde vzít motivaci a jak bojovat proti přívalu únavy a špatné nálady?

Je podzim příčinnou naší deprese?

Psychologové tvrdí, že počasí na nás přímo samo o sobě nemá vliv, jedná se o naši vnitřní představu, utkvěle spojující slunce s teplem a energií a chlad a tmu s útlumem. Tento oříšek lze tedy vyřešit.

Ti jedinci, kteří mají dostatečně silnou vůli se prostě rozhodnou, že jim počasí a podzim nevadí. Někteří lidé přímo milují déšť a přítmí. Lahodí to jejich nátuře.

Jenže ta větší část z nás je už z náročného období vyčerpaná. Ranní vstávání a studený vítr s deštěm, které nás po ránu udeří do tváře, když spěcháme zachumlaní do kabátu do práce nebo do školy, si vybírá svoji daň. I ti největší optimisté jednou podlehnou chmurám.

Jak se můžeme alespoň trochu bránit útrapám mírného pásma?

Zaprvé zcela jistě přístupem a dostatkem světla. Pokud máte šanci rozsviťte si teplé světlo v práci i doma, zapalte voňavou svíčku, uvařte lahodný čaj.

Pořiďte si teplejší podzimní oblečení v pestrých barvách teplých odstínů. Nepřemáhejte své síly. Podzim je předzvěstí toho, že i všemocná matka příroda si potřebuje někdy odpočinout a pokud má nárok na pauzu ona, vy dozajista také.

Zpomalte. Neplánujte si aktivity na 24/7. Přiznejte si, že se vám zkrátka večer už nikam na kávu nebo pivo s kamarády nechce. Že místo tance nebo nakupování si raději posedíte doma v křesle s dobrou knihou v ruce nebo oblíbeným filmem. Přiznejte si, že i když jste silně společenská bytost, někdy je potřeba udělat si chvíli sám pro sebe. Dopřejte si více spánku a pomalejší tempo běžných rituálů. Péče si zaslouží nejen duše, ale i tělo. Dlouhé koupele, vonné svíčky a čaje. Podzimní ovoce. Například rozpečená jablka s kouskem másla, medu a posypaná skořicí nejen, že provoní váš dům, ale také vám připomenou, že podzim má i své světlé stránky. A jakmile si odpočinete můžete zajít pouštět draka. Nevadí, že už jste velcí. Nikde přece není psáno, že nemůžete mít z podzimu radost i tak.

Můžete prokrastinovat při vyřezávání dýně na Halloween nebo naaranžovat suché kvítí do vázy. Upečte sušenky. Všechno, co vám udělá radost a co byste běžně nemuseli, je relaxací, která vám navíc představí podzim jako méně protivného společníka na několik dalších měsíců. I takové pletení teplé šály, bude mít své výhody. Třeba ještě dřív než uhodí první mrazíky.