Opravdu prožíváme bezstarostné mládí?

Od svého okolí často slýcháme „jsi v nejlepších letech, celý život máš před sebou“. To je samozřejmě pravda, ale jak s životem naložit? V dnešním světě mají mladí lidé mezi 20 a 30 lety celou řadu možností, jak se svým životem naložit. Můžou cestovat, budovat kariéru, využívat možností stáží a rozvíjet svůj osobní i profesní život, vytvořit domov a přivést na svět potomky.

Proč ale spousta lidí právě v tomto věku prožívá strach a stres? Jak se s tím vyrovnat?

Lidé po dvacítce se považují již za vyspělé, se srovnanými životními prioritami a jasnými vizemi, čeho chtějí v životě dosáhnout. Zanechali za sebou pubertu, někteří vystudovali vysokou školu, složili státnice, promovali. Co ale přijde teď? Mladé ženy řeší základní dilema: kariéra nebo rodina? Pro co se rozhodnout a je špatně chtít budovat vlastní profesní dráhu? O zamýšlení se nad tímto tématem jsme vytvořili článek již dříve.

Starosti bezstarostného mládí

Společnost od těchto mladých lidí očekává produktivitu. Ať už se jedná o pracovní produktivitu, tedy najít si zaměstnání a vydělávat peníze, či „osobní produktivitu“ zahrnující výběr vhodného životního partnera, vybudovat rodinné zázemí a přivést na svět děti. Ale co když se to nedaří podle plánu? Mladí lidé se tak potýkají se stresem, prokrastinací, nedostatkem odpočinku, ztrátou sebeúcty či sebevědomí.

Základními pilíři každého člověka jsou zdraví, životní styl, vztahy a škola (případně práce). Pokud se tedy v jedné oblasti potýkáme s neúspěchem, je o to důležitější vyrovnat ostatní oblasti, aby člověk se zcela nezhroutil.

A jak se vyrovnat se strachem?

Strach z budoucího rozhodnutí přichází tehdy, když člověk něčemu nerozumí, nechápe to, či se v tom zcela nevyzná. Následně přichází zmíněná obava z rozhodnutí podpořená odmítáním. V komerčním pojetí může být strach zaměňován za konzervatismus: „proč by si mladý muž měl hledat vlastní bydlení, když je mu doma u maminky tak dobře“.

Bojíme se sami roztáhnout křídla a vyletět pomyslně z hnízda?

Každý strach lze pojmenovat a určitým způsobem uchopit jeho podstatu. Pokud se nám tedy podaří správně pojmenovat naše obavy, budou hned o něco menší. A pokud ne, jsme alespoň schopni svému okolí popsat to, co nás trápí. Pokud za sebou máme silné rodinné zázemí, přátele či kamarády, ti všichni nám jistě rádi pomůžou.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner