Oči jako zrcadlo duše: Jak využít sílu očního kontaktu

Proč se bojíme dívat druhým lidem do očí? Co zatím stojí? Strach z intimna, nedostatek sebevědomí nebo nejistota.  A přitom není nic jednoduššího než se narovnat, zhluboka se nadechnout a vydechnout. Není nic snadnějšího.

Oční kontakt je pro komunikaci velmi důležitý. Zrak je pro nás zřejmě tím nejaktivnějším smyslem, kterým poznáváme své okolí, lidi okolo nás, ale především i sebe samotné. Umět pohlédnout druhému do očí je důležité nejenom v obchodní sféře, ale i při jednání doma s dětmi, partnery a s přáteli. Z pohledu do očí můžeme o druhých zjistit mnohem více, než ze samotného rozhovoru. Oční kontakt je pro mnoho z nás velmi nepříjemnou záležitostí, jakýmsi intimnem, které nechceme sdílet se všemi. V širší veřejnosti jsme zvyklí dodržovat „etickou ignoraci“. Pokud někomu pohlédneme do očí například v autobuse, je to jen na krátký okamžik a většinou se snažíme být co nejneutrálnější.

Jestli vás zajímá neverbální komunikace a chtěli byste se ji naučit ovládat, mohl by vás zajímat zážitkový kurz.

Přesto všechno se jedná o součást neverbální komunikace, stejně jako je mimika či gestikulace. Lidé, kteří jsou očního kontaktu schopni, působí sebevědoměji a jsou úspěšnější. Díky očnímu kontaktu se totiž lépe vyznají a orientují v lidech. Jsou tedy schopní efektivněji vyjednávat a reagovat. Není nutné během celé konverzace konsternovaně hypnotizovat svůj protějšek. Stačí se umět setkat, alespoň na chvíli, na pár vteřin.

Oční kontakt je pro nás méně příjemný než běžný rozhovor z toho důvodu, že ho nedokážeme tolik ovládat a kontrolovat jako například naše slova. Pokud jsme smutní a nechceme, aby to někdo věděl, dokážeme tento fakt negovat jedním slovem. Ovšem už je o hodně těžší tohle dokázat skrz naše oči. Snad je to tak i z toho důvodu, abychom se nestyděli za svoje emoce a přijali je jako součást sebe samotných.

Oči jsou do duše okno. – Leonardo Da Vinci

Naučit se dívat druhým lidem do očí je velmi důležité, jelikož takhle můžeme o druhém zjistit velké množství informací. Můžeme zjistit, zda řečník je při hovoru přítomen, zda ho zajímá to, co mu říkáme. Všichni jistě máme zafixované, že ten kdo lže, není schopný se druhému dívat do očí, anebo pohledem uhýbá. Čím častěji budeme navazovat oční kontakt s lidmi, tím více se v tom budeme cítit přirození a sví.

„A je dokonce vědecky dokázané, že když se svému muži nebo ženě díváte do očí zhruba 3 minuty, synchronizuje se vám srdeční tep.“[1]

Jediná možnost, jak se naučit dívat druhým do očí je trénovat, trénovat a trénovat. Nejlepší variantou jak začít, je u sebe. Stoupněme si před zrcadlo a dívejme se sobě intenzivně do očí. Dále začněme u lidí, kteří nás obklopují, které máme rádi. Navažme oční kontakt s člověkem, který na ulici prochází okolo nás. Zkrátka trénujme a všímejme si na sobě změn, které naše nová schopnost bude přinášet. Nejen změn v komunikaci a navazování či prohlubování vztahů s druhými, ale především v tom, jak se budeme cítit pohodlněji a sebevědoměji.

Jak jste na tom s navazováním očního kontaktu vy? Jak se cítíte, když se někomu díváte do očí?

Pro více informací doporučuji knihu The Power of Eye  Contact od Michaela Ellsberga.

[1] https://www.umenimilovat.cz/umeni-milovat-ocni-kontakt/


Začněte se rozvíjet ještě dnes a budujte silné sebevědomí!

Online kurzy osobnostního i profesního zaměření s ESSENTEE ACADEMY vám nově přináší essential college. Aktuálně nabízíme první kurz zdarma. Zapracuj na svém sebevědomí s našim kurzem „Jak budovat silné já, které zvládne každodenní obtíže.“

banner
Předchozí článekNaděje – Živná půda pro duši
Další článekNaslouchám sobě, naslouchám tobě
Neřídím se žádnými citáty ani motty a můj život je těžce ovlivňován moji neochvějnou vírou v jednorožce. Jsem přesvědčená, že abychom byli šťastní, musíme dělat věci, které nás naplňují. Mám ráda dobrodružství, poznávání nových vůní všeho co je alespoň trochu cizí. Vyhledávám kontakt s lidmi všech národností, povah a náboženského vyznání a ráda si s nimi povídám, protože jsem si jistá, že poznávání jiných zvyků, kultur a názorů z nás dělá moudřejší a tolerantnější jedince. Miluju kreativitu a vyjádření jedince.