Spánková deprivace – Co způsobuje nedostatek spánku?

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je základem pro správné fungování organismu i pro psychickou rovnováhu. Jak dlouho však člověk vydrží nespat? A jaké důsledky může mít spánková deprivace? 

Experimenty napoví

Již v roce 1965 probíhaly experimenty na spánkovou deprivaci. V tomto roce americký student Randy Gardner vydržel nespat 11 dní. Měl v plánu vydržet ještě déle, došlo u něj však k naprostému vyčerpání organismu a na příkaz lékařů byl experiment přerušen. K dalším experimentům docházelo převážně na zvířatech. Spánkově deprivované kočky a psi vydrželi nespat 15 dní, poté zvířata uhynula na vyčerpání organismu. Pokusy probíhaly také na hlodavcích. Již po několika dnech deprivace se u nich začaly objevovat příznaky, které se obvykle projevují při působení velkého stresu, byly to např. kožní problémy, poruchy pohyblivosti, úbytek váhy, či žaludeční vředy. Krysy dokázaly byt deprivovány dokonce až 30 dní.

Důsledky spánkové deprivace

Etická stránka těchto výzkumů je přinejmenším sporná. Výzkumy však poskytly významné poznatky. Spánková deprivace má závažné důsledky, které mají vliv na zdraví člověka. Díky nedostatku spánku totiž nedochází k biologické regeneraci organismu. Předchozí překlady deprivace byly extrémní, pokud člověk jednorázově probdí noc, neznamená to, že to bude mít významné důsledky. Nedostatek spánku, hlavně v případech kdy lide spí málo dlouhodobě, má však vliv na různé oblasti. Snižuje se pozornost, prohlubuje se nervozita, může docházet k poklesu nálady, roztržitosti či podrážděnosti.

Aktuální může být toto téma v době maturit a zkouškového období. Nedostatek spánku může mít negativní vliv na učení, spánek totiž podporuje správné ukládání informací. Nedostatek spánku také může prohlubovat stres a roztěkanost, což může ještě více znesnadnit dosáhnutí dobrých školních výsledků. Občas je tedy i v časové tísni lepší zvolit spánek před doháněním nedokončených věcí. Předešlé poznatky potvrzují, že ne nadarmo se říká: „Vyspi se na to.“


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner