10 tipů – Když má váš teenager kamaráda, který se vám nelíbí

Je nevyhnutelné, že během dospívání vašich ratolestí vám do oka nepadne jeden nebo více jejích kamarádů. Tyto pocity mohou zpočátku vypadat jako prostá nelibost, později se mohou vyvinout do extrému, kdy vám dotyčný doslova leží v žaludku. A někdy nebudete ani vědět, proč takovou nechuť cítíte. Pravdou je, že tyto pocity budou velmi intenzivní a jen těžko se jich půjde zbavit. Budete bojovat s tím, jak se s těmito pocity vypořádat a také řešit, jestli máte vůbec změnit názor. Je třeba upozornit, že pokud urazíte kamaráda vašeho dospívajícího dítěte, bude to váš potomek vnímat jako urážku jeho samého. Ve snaze pomoci vám, jak se s takovou situací a člověkem, který vám nesedí, vypořádat, uvádíme několik tipů. Všichni totiž potřebujeme zachovat dobrou komunikaci a vřelé vztahy mezi námi a našimi teenagery.

  1. Zjistěte, proč má vaše dítko rádo toho kamaráda, který se vám nelíbí. Zeptejte se ho. Můžete zjistit velmi zajímavé a překvapivé informace. Možná, že tento kamarád chápe vaše dítě jako nikdo jiný. Nezapomeňte, že různé přátele máme z různých důvodů. Někteří nás rozesmějí, jiní utěší, atd.
  2. Pokud je vaše dítě a jeho kamarád poblíž, pozorujte je. Musíte pozorovat pozitivní i negativní interakce. Pozorování může vést k pochopení chemie vztahu. Vždy je užitečné mít důkaz, který vám pomůže činit informovaná rozhodnutí, než se jen domnívat na základě předpokladů.
  3. Pokud vám vaše dítě svěří méně pozitivní informace o tomto kamarádovi, nevytahujte prosím tuto informaci před těmito kamarády, ledaže si nejste jistí bezpečností svého dítěte nebo jeho kamaráda. Ani v tomto případě byste tuto informaci neměli vůči nikomu použít jako záminku k nadávání. Je lepší ji využít spíše k pomoci svému dítěti nebo jeho kamarádovi.
  4. Pozvěte kamaráda k vám domů. Seznámení se je dobrá věc. Jak již bylo zmíněno, domněnky a předpoklady jsou často špatné.
  5. V každém případě podporujte vaše dítě v úsilí o rozšíření jeho společenského okruhu. Pomozte mu poskytnout příležitosti.
  6. Nebraňte vašemu dítěti trávit čas s kamarádem, pokud si tedy jste jisti, že mu nehrozí zdravotní nebo jiná újma. Zakazování, jak všichni víme, kolikrát způsobí přesně opačný efekt.
  7. Nebuďte vůči kamarádovi za každou cenu chladní a rezervovaní. Není to vaše přátelství ani vaše role. Berte to s lehkostí, buďte ostražití a opatrní.
  8. Mějte na paměti, že některá přátelství během dospívání nemají dlouhého trvání. Z tohoto důvodu to není nutné za každou cenu vždy lámat přes koleno nebo se tím extrémně znepokojovat.
  9. Je velkou chybou předpokládat, že kamarád negativně ovlivňuje vaše dítě. Uvažujte mimo tuto bublinu. Možná, že opak je pravdou a je to vaše dítě, kdo má negativní vliv. Je pravda, že o dětech neradi přemýšlíme tímto způsobem, ale i oni jsou lidé a zdaleka ne bezchybní.

Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner