Každý den, když se podíváte do svého diáře, vidíte velké množství schůzek a úkolů, které musíte ten den zvládnout? Zavolat obchodním partnerům nebo klientům, vyřešit se zákazníkem reklamaci, či běhat po úřadech a vyřizovat nejrůznější povolení? A jsou na konci dne tyto úkoly splněny? Pokud si každý den vyřešíte všechny vámi uvedené úkoly a z práce odcházíte s čistou hlavou, pak jste šťastlivec a já vám gratuluji. Proč to tak ale nemají všichni?
Je mnoho důvodů, proč svoje úkoly odkládáme na později. Lépe řečeno na až… Až vyřeším prioritní úkoly, až mi nainstalují nový program, až příští měsíc, až po výplatě, až budu mít více času… Za tímto odkládáním může být strach, lenost, zvyk, vyčerpání, špatná atmosféra na pracovišti, neznalost priorit, prokrastinace.
Jak tedy z tohoto začarovaného kruhu vyjít a začít lépe řídit svůj time management?
Začněte hned a po malých krůčcích
Existuje celá řada teorií, knih a školení, kde vás mohou naučit přestat s prokrastinací a začít efektivně využívat svůj čas. Na jednom takovém školení jsem také byla. Musím ovšem přiznat, že některé rady jsem si vzala k srdci, začala je využívat, a sama na sobě jsem pocítila zlepšení. Je ale nutné začít hned.
Pokud máte po ruce nějakou knihu o time managementu, přečetli jste první kapitolu a řekli si, že to může mít přinos, uveďte to ihned do praxe. Nečekejte, až dočtete celou knihu.
Začínat se má postupně! V prvé řadě si můžete vzít do ruky papír a tužku a vypsat si vše, co vás daný den čeká. Zahrňte opravdu všechno, včetně pauzy na oběd. Jakmile budete mít tento seznam, rozdělte úkoly dle priorit. A pak už si stačí jen splněné úkoly odškrtnout jako splněné…
Pokud budete tuto jednoduchou věc aplikovat každý den, věřím, že začnete efektivněji pracovat se svým časem.
Nepříjemné na začátku dne
Pokud na vašem seznamu je několik nepříjemných úkolů, jako například napsat e-mail naštvanému zákazníkovi, dejte mu vyšší prioritu a udělejte to jako jednu z prvních věcí daného dne.
Díky tomu se zbavíte těchto úkolů a nebudete na ně zbytečně myslet. Není také dobré tyto úkoly převádět na další dny.
Rada od klasiků time managementu – Málo a často
Jeden z klasiků oblasti time managementu Mark Forster zdůrazňuje přístup málo a často. Tímto přístupem bychom měli pracovat především na důležitých úkolech. Proč ovšem přestávat, když jsme zrovna v polovině úkolu a víme, že jej můžeme brzy splnit?
Díky tomuto přístupu budeme u těchto úkolů budovat zvyk, pokud je to pro nás nepříjemná činnost tak víme, že za chvíli můžeme skončit. K úkolu budeme přistupovat s čerstvou hlavou a nápady.
V článku jsou uvedeny základní principy time managementu. Jedná se o jednoduché, a přesto efektivní triky řízení svého času.
Začněte se rozvíjet ještě dnes!
Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.