Toužíte po změně vaší profese? Přihlaste se na rekvalifikační kurz!

Nezaměstnanost již pár měsíců stagnuje na 2,7 %, přesto je mnoho lidí se svou prací nespokojených nebo se jim práci nedaří vůbec najít. Tedy alespoň ne takovou, která by byla podle jejich představ a splňovala jejich požadavky. V některých oblastech České republiky jsou horší možnosti uplatnění na trhu práce, než třeba ve velkým městech. Proto, nechcete-li se stěhovat za lepším zaměstnáním, je na čase zamyslet se nad vaším vzděláním, kvalifikací a praxí. Je to pro práci, kterou chcete dělat dostatečné? Nebo toužíte po úplné změně vaší profese? Řešení je jednodušší, než si myslíte! Můžete se vrhnout na studium vysoké školy nebo se přihlásit na rekvalifikační kurz…

Víte, kolik času vám zaberou rekvalifikační kurzy?

Jestliže nemůžete sehnat práci v oboru, který vás profesně zajímá, zkuste se rekvalifikovat. Rekvalifikační kurzy vám zaberou méně času, než si myslíte. Zvládnete je nejen při evidenci na Úřadě práce, ale i při zaměstnání. Rekvalifikační kurzy počítají s tím, že lidé přece jen nějakou tu práci mají, a tak se konají buď v odpoledních či večerních hodinách a o víkendech. Počítejte s délkou kurzu v průměru 8 až 10 týdnů s tím, že výuka je zpravidla jeden den v týdnu. Samozřejmě mohou být kurzy mnohem delší, nebo naopak kratší v podobě intenzivních víkendových lekcí apod.

Důvodů, proč se lidé nejčastěji rekvalifikují, je více. Buď jsou nezaměstnání a chtějí získat práci nebo mají jinou představu o oboru svého zaměstnání. A v posledním případě je práce uspokojuje, ale chtějí se ještě více zdokonalit nebo specializovat své znalosti.

V jakém případě se vám vyplatí kurz účetnictví?

Např. si majitel firmy udělá kurz účetnictví, aby lépe porozuměl, jak se mu finančně daří. A klidně přitom může využívat i nadále účetní služby svého zaměstnance nebo externího pracovníka. Ale pokud mu bude kvalifikovaný účetní spravovat veškeré firemní dokumenty, komunikace mezi nimi bude jasnější a budou se lépe chápat. Dalším případem může být osoba, která již mnoho let pracuje na pozici účetní, avšak má možnost rozšířit své pracovní uplatnění i na mzdy. Tedy absolvuje kurz mzdového účetnictví.

Co si můžete představit pod pojmem rekvalifikace?

Na většinu rekvalifikačních kurzů se lze přihlásit jen se základním vzděláním, ty odbornější vyžadují střední školu. Chybějící středoškolské vzdělání může totiž kurz až dvojnásobně protáhnout. S pomocí rekvalifikace získáte nejen teoretické znalosti, ale i ty praktické. Např. kurzy zaměřené na účetnictví jsou převážně soustředěné na názorné účetní příklady. V těch jazykových se zase hodně konverzuje. Na konci kurzu pak musíte úspěšně vykonat závěrečnou zkoušku. Vybírejte z nabídky akreditovaných kurzů, ty mají mnohem větší váhu na pracovním trhu.

Lidé evidovaní na úřadě práce mají možnost získat kurz zdarma

Kdo je vedený na Úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání, má možnost si udělat rekvalifikační kurz s jeho pomocí. V loňském roce proplatil Úřad práce České republiky kurz až třinácti tisícům zájemcům, a vydal na to přes 128 milionů korun. Největší zájem byl o kurzy zaměřené na řidičské průkazy a profesní způsobilost, počítačové dovednosti, svářečské a strojnické kurzy a kurzy účetnictví. O tom, zda pro vás bude kurz prospěšný a zvýší vám pravděpodobnost lepšího pracovního uplatnění, se rozhoduje na základě profesně poradenského pohovoru, jež posuzuje odborná komise. Cena rekvalifikace nesmí v případě jedné osoby přesáhnout částku padesát tisíc v období tří let.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekVšichni to viděli a nikdo nic neudělal aneb co je to Bystander effect
Další článek(Ne)zištná láska nebo obchod?
Studoval jsem všeobecné lékařství, které mě následně přivedlo ke studiu psychologie, práva a managementu. Výkonnostní psychologii používám mnohem raději než klinické přístupy. Kompiloval jsem řadu psychodiagnostických metod, kterými prošlo několik stovek tisíc osob. Se svým týmem se věnuji zejména aplikaci psychologie a zdravého selského rozumu v organizacích tak, aby se jejich představitelé naučili z kompetencí vše, co potřebují pro naplnění jejich profesní i osobní cesty. Smysl života vidím ve „vzdělávání lidí pomocí výcviku, kterým si zafixují nové znalosti a dovednosti tak, aby je používaly v praxi a přinášely jim žádoucí výsledky“.