Vztahová inventura – s čím nám pomůže?

V partnerských vztazích se u některých lidí mohou opakovat zažité moduly, které negativně ovlivňují vývoj každého partnerského vztahu. Proč tomu tak je? Co nás nejvíce ovlivňuje a jak můžeme především na sobě začít pracovat?

Vnímání opačného pohlaví, očekávání od partnera v pozdějších letech i celkový pohled na fungování vztahů v nás nejvíce ovlivňuje výchova v raném dětství. To, jak spolu vycházeli naši rodiče i fungování dalších manželství v nejbližším okolí, si v dospělosti přenášíme do svých partnerských vztahů. I v tomto dětském věku jsme si vybudovali určitou důvěru v lidi opačného pohlaví.

Současné vztahy tedy bývají často ovlivněny minulostí. Příliš tomu nepřidají ani případně negativní pocity, které jsme zažívali v předešlých partnerských vztazích. Zklamání při rozchodu, křivdy v průběhu trvání vztahů…

Jak se tedy vypořádat s těmito negativními pocity? Jak konečně přetrhnout tento řetězec?

Nejdůležitějších a zároveň nejtěžším krokem bude inventura bývalých vztahů. Pokud jste ten typ, který se žene ze vztahu do vztahu a nemá čas pořádně zpracovat důvody rozchodu ani reflexe, pak se zastavte a zamyslete se! Co hezkého vám vztahy přinesly? Jaký byl důvod rozchodu? Nenajdete v tom nějaký algoritmus? Klidně si začněte psát znovu deník.

V dalším kroku se pokuste rozklíčovat, jestli náhodou se ve vztahu neschováváte za zakořeněné „pravdy“. U nás doma se nikdy… Muži stejně nepochopí… Nakonec to vždy dopadne…. Jak moc důvěřujete svému partnerovi? Dejte mu prostor a třeba vás vyvede z „omylu“ zažitých pravd. Nezatěžujte nový vztah ihned těmito pravdami.

Nyní se můžete trošku zasnít a představit si, jak by měl fungovat ideální vztah. Kde je místo muže a kde ženy? Co očekáváte nejen od svého partnera, ale také sami od sebe? Nároky by neměly být nedosažitelné, zároveň ovšem si uvědomujte vlastní hodnotu. Nízké sebevědomí může zapříčinit nevhodný výběr partnera, stejně jako vztah takový.

Pokud jste předchozí krok zvládli, pak jej zkuste aplikovat na váš minulý, případně stávající vztah. Jak moc je vzdálená realita od představy ideálního vztahu? Může za to výběr vašeho partnera? Proč jste si případně vybrali daného partnera? Jsou to velice složité otázky, na které nenajdete odpověď ihned. Přesto pokud dojdete k jádru věci, zlepší vám to nejen stávající vztah, ale také případně ten budoucí. Při přemýšlení je také důležité pamatovat na to, že nikdo z nás není dokonalý, a proto neházejte flintu do žita příliš brzy.

Každá změna je velice dlouhá cesta. Nejdříve ale musíte porozumět sami sobě a teprve poté se snažte pochopit i svého partnera. Vždy jsou ve vztahu dva! Nikdy v něm nejste sám/a.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner