Vzpomínky – Zrcadlo naší minulosti

Vzpomínka je paměťový vtisk, odraz minulých zážitků.  Pojí se s ní mnohé, často velmi silné emoce.  Avšak tento obraz bohužel často není stálý – říká se, že vzpomínky „blednou“. Navíc si často nepamatujeme celou událost, jak nám rádi předkládají hollywoodští umělci ve svých filmech, nýbrž jen útržky či pocity a vjemy.  

I lidský mozek se občas nechává zmást či oklamat – citový obsah vzpomínky je například ovlivněn našim současným rozpoložením. Nevědomky míváme také sklon k tzv. vzpomínkovému optimismu, kdy si zážitky, např. z dětství, často přibarvujeme do „příjemnějších barev“.

Při ukládání důležitých událostí do naší dlouhodobé paměti hrají klíčovou roli především dvě oblasti mozku, zvané hipokampus a amygdala – a také nervová spojení (synapse) mezi nimi. Zážitek či určitý smyslový vjem z přítomnosti pak často vede k vybavení souvisejících událostí z minulosti.

Smysly – Klíč k našim vzpomínkám

Vzpomínku dokáže vyvolat i úplná maličkost  – několik tónů písně, při níž jste před lety políbil svou první lásku. Fotografie z rodinného výletu. Nebo třeba sevření řídítek kola – ne nadarmo se povídá, že jízda na kole se nezapomíná. V pracovním světě může jít třeba o ustálené postupy práce nebo školením získané dovednosti, na něž si vzpomeneme, když uslyšíme všetečnou otázku klienta.

Tyto „drobné“ vjemy mají své využití také v péči o mentálně nemocné – některá pečovatelská zařízení (např. domovy důchodců) využívají stimulace smyslů svých svěřenců (trpících např. Alzheimerovou chorobou), aby jim pomohli v udržení jejich vzpomínek či podpořili proces rozpomínání.  Využívají k tomu různé obrazové či sluchové podněty a také různé dobové předměty, které jim mohou připomenout obrazy z jejich minulosti.

Kde jsem to jen…cítil?

Čich je smyslem, který údajně dovede vzpomínky vyvolat nejlépe. Člověk dovede rozeznat přibližně 10 000 různých pachů, a s řadou z nich se pojí také naše vzpomínky. Stalo se Vám někdy, že jste ucítili lahodnou vůni, kterou dobře znáte, a hned se Vám vybavil třeba babiččin guláš? Nebo jste někde cítili vůni, kterou máte spojenou s milovanou osobou? Ačkoliv čich není pro člověka natolik zásadním smyslem, jako třeba pro psy, i čichové vjemy neodmyslitelně patří k vnímání každodenního světa.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekPsychické poruchy jsou dějinami lidstva
Další článek8 kroků změny ve firmě
Mým oborem je podniková ekonomika a management, mé srdce si však získala především oblast marketingu, které se nyní aktivně věnuji. S mým zaměřením souvisí i zájem o psychologii – neboť modely trhu jsou jedna věc, ale člověk navzdory učebnicové teorii nejedná vždy racionálně – do hry vstupují osobnostní faktory, emoce apod. Proto se pokouším proniknout hlouběji do tajů lidské mysli a porozumět motivaci lidského chování.