Jak se stát osobností se silným vlivem aneb tajemství leadershipu

Vstane, když se ostatní bojí. Ozve se, když ostatní raději mlčí. Stojí si za svým a dělá to, co doopravdy říká. O kom, že to mluvím? O leadrovi na správném místě. Pokud by vás měli vaši podřízení popsat ve dvou větách, co by o vás řekli? Pojďme společně odhalit tajemství úspěšných vůdců firem.

Čím to, že někteří z nás jezdí se šéfem na dovolenou a jiní ho nemohou vystát ani v práci? Od leaderů se očekává cokoliv, jen ne nedokonalost. První dojem dělá hodně, ale při prvním setkání nedokážeme odhadnout, jak se dotyčný šéf v roli vůdce našel. Často si tedy děláme názor podle toho, jak je nám člověk na pozici vedoucího sympatický, a zda v nás budí respekt. Napadl vás momentálně někdo tohoto popisu? Tak z něj si berte příklad.

Šéf usmívající se od ucha k uchu na prvním pohovoru nebudí dobrý dojem. Potencionální zaměstnanec může naznat, že s ním nehrajete fair play a vycítit tak, že nejste autentický. Naučit se přistupovat ke svým emocím v roli šéfa, je z pohledu autenticity zcela klíčové. To ale neznamená, že se z vás stane strojený panák bez emocí.  V následujících odstavcích si tedy nastíníme několik vlastností úspěšného leadera.

Můj slib platí

V minulosti bylo slovo slibu jako kouzelná formule. „Dávám ti své slovo“ nahrazovalo hromadu smluv, a když někdo něco slíbil, tak to také splnil. V dnešní době se považuje za samozřejmost, že leadeři společností nedodržují své termíny vůči zaměstnancům, a mnohdy i vůči klientům. Jakoby se předpokládalo, že jejich zaneprázdněnost je omlouvá. Vaši podřízení vám zcela jistě nebudou vyčítat vaše nedodržení slibu, ale budou si to velmi dobře pamatovat. Neslibujte tedy, co nedokážete splnit. Důvěra, kterou vzbudíte ve vašich zaměstnancích, je vás největší kapitál.

Káže vodu, ale pije víno

Jestliže se vaše slova ztotožňují s vašimi činy, budujete si u svých podřízených vynikající pověst. Věřte mi, že chyby jiných se hledají mnohem lépe, a tak si můžete být stoprocentně jistí, že si vaši zaměstnanci všimnou i té nejmenší chybičky. Pokud, ale uvidí, že umíte dostát svých slov, budou si vás za to vážit.

Jsem zodpovědný

Nedávno jsem četla příběh o muži, který je úspěšným leaderem. Na svém pracovním stole nemá pouze fotografie své rodiny, ale také motta. „Jsem zodpovědný“ se stalo jeho zaříkadlem.  Je si vědom své zodpovědnosti za tým, který vede. Na své podřízené musí bezesporu působit jako formát.

Jsem tu pro vás

Tak jako si budujete vztahy s kamarády, rodinou, je třeba si budovat i vztahy s vašimi podřízenými. Pouze lidé, kteří jsou skutečně vedení, vám umožňují statut leadera. Podřízení ve vás musí vidět podporu a jistotu. Pokud si neví s něčím rady, měli by se chtít obrátit na vás.

Začínám u sebe

Je nám všem jasné, že leadership je jakýmsi druhem umění. Můžete mít vrozené vůdčí schopnosti, pokud ale nebudete rozvíjet další vlastnosti a dovednosti, nikdy se uznávaným šéfem nestanete. Pracovat na svém osobním rozvoji bude přínosem nejen do vašeho osobního života, ale také dalším aspektem kariérního růstu.

Leadership nám není přirozený, toho jsme si na University of Applied Management vědomi. Chceme v naší společnosti více skutečných manažerů, více uznávaných vůdců a mnoho inspirativních leaderů. Nehrajte si na bosse, ale staňte se skutečnou personou. U nás můžete začít studovat ihned. Připravte se ale na to, že po absolvování studia se stanete pro mnohé inspirací. Vybrat si můžete z několika oborů zde. Pokud se s námi chcete podělit o vaše zážitky z vedení lidí, můžete nám napsat do komentářů.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner
Předchozí článekJak se zbavit trémy
Další článekI suterén naší identity potřebuje pořádný úklid
Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu v oboru Personalistiky a nyní studuji Vysokou školu v oboru Bezpečnosti ve veřejné správě. Rozdílnost oborů není šlápota mimo mísu, naopak ukázka touhy po poznávání nových možností v různých sférách života. Věnuji se mnoha rozdílným zálibám od astrologie až po tvorbu náramků. Jsem snílek, který věří, že všechno jde a nic není nemožné.