Multilevel marketing aneb příležitost k letu i k pádu

Multilevel marketing neboli takzvaný síťový marketing, funguje na bázi strukturované lidské sítě prodejců. Jistě bude mít mnoho z vás nutkání článek vypnout a dál mu nevěnovat pozornost. Nebojte se a klidně čtěte dál. Nebude totiž řeč o tom jak si snadno a rychle přijít k velkým penězům, nýbrž o soustavné a trpělivé práci.

Myslím si, že je nejprve nutno uvést rozdíl mezi MLM a pyramidou, abychom v tom měli jasno. Zatímco pyramida je založena na důvěřivosti lidí, kteří zaplatí vstupní poplatek a v další fázi vybírají vstupní poplatky od dalších důvěřivců, kterýžto tok peněz teče výš a výš, až k zakladateli daného systému, MLM se opírá o fakt, že její dealeři, dejme tomu, nabízejí přímo produkty dané firmy, dávají svou vlastní přidanou hodnotu, a za to pak inkasují peníze. Což zní fér. Abych uvedla názorný příklad pomocí firmy, která MLM využívá ke své distribuci v ČR, zmínila bych například kosmetické značky, jako jsou Avon a Mary Kay. Pánové prominou, či se optají své drahé polovičky.

V tomto článku se dozvíte výhody a nevýhody práce v této struktuře. Chtěla bych upozornit na to, že se jedná pouze o můj osobní pohled na věc. Každý z vás si může o daném tématu najít více informací a posoudit výhody a nevýhody sám za sebe, podle toho, co vyhovuje či naopak nevyhovuje vám samotným. Já to vnímám takto.

Výhody

Pokud patříte mezi ty, které nudí chodit každý den do práce, stát dvanáct hodin na nohou, dělat tu samou manuální práci do zblbnutí a k tomu snášet ostré nálady svého šéfa, MLM by pro vás mohlo být to pravé. No, a pokud k tomu patříte k houževnatým bytostem, které se nebojí vložit do práce svůj čas a úsilí, k tomu pozitivně působíte na lidi kolem sebe, zřejmě se brzy stanete i úspěšnými prodejci. Tyto vlastnosti jsou totiž základní pro úspěch v této branži. Jste pánem/paní svého času a své situace, což je skvělé.

Umíte zaujmout? Získejte pár tipů jak na to!

Ale nezapomínejte na to, že to nemusí jít hned tak dobře a snadno a může chvíli trvat, než se vypracujete. Proto bych, být vámi, raději posečkala, než ukážete šéfovi záda a vyrazíte vstříc novým možnostem a životu. Pokud pracujete takzvaně „na vlastní triko“, pracujete současně se sebou samým, se svými schopnostmi, dovednostmi a znalostmi, které postupem času pilujete. Více poznáte i sami sebe a své limity a to je, dle mého názoru, ten největší benefit! A když se k tomu máte možnost věnovat oboru, který vás nenechává chladným a máte k němu vztah? No, proč ne!

Nevýhody

Jak jsem již naťukla v odstavci výhod, MLM nemusí být pro každého. Není to ta jistota, že vám každý měsíc přijde výplata z práce, pravidelně a stále za stejnou činnost. MLM je o kreativitě a schopnosti se prosadit. Nevzdat se hned v začátku, ale naopak do toho jít a věřit. Já věřím tomu, že spousta lidí bude mnohem šťastnější a jistější jako zaměstnanec, který má svoje jisté. A tak je to samozřejmě v pořádku. K nevýhodám mě dále napadá už jen toto. Dávejte si pozor právě na podvody pyramidního typu. Takto snadno nabyté peníze jsou nejen podezřelé, ale ani neudělají takovou radost, jako když víte, že jsou zaslouženou odměnou za vaši snahu a vytrvalost.

… A vaše zkušenosti s multilevel marketingem? Těšíme se na vaše komentáře, které budou ostatním čtenářům jistě přínosem!


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner