Efektivní způsoby školení nových zaměstnanců

Zaučit nové zaměstnance a předat jim všechny znalosti a dovednosti může být velice zdlouhavý proces. Jak tedy přijít na efektivnější způsob, aby co nejlépe mohli zastávat svoji práci?

Ať už se jedná o zcela nové zaměstnance či potřebujete proškolit stávající pracovníky, přijdete na to, že tréninky jsou zkrátka potřeba. Lidé by se měli ve svých rolích rozvíjet namísto toho, aby stagnovali.

Existuje celá řada vzdělávání zaměstnanců a sami můžete posoudit, jak to bylo v minulosti úspěšné či neúspěšné. Ne každé školení a vzdělávání zaměstnanců je efektivní a přináší ten správný užitek. Mezi ty méně úspěšné bude zřejmě patřit pasivní sledování powerpointových prezentací.

Naopak online učení se v posledních letech ukazuje jako vysoce efektivní způsob vzdělávání, neboť umožňuje flexibilitu a zároveň učení v prostředí, kde není na pracovníka vyvíjen žádný tlak. Nemusí před ostatními kolegy obhajovat svoje myšlenky nebo přiznávat, že zkrátka něco neví.

MIKROUČENÍ

Při vzdělávání zaměstnanců se snažíte také ušetřit čas, a to jak lektorův (neboť ten platíte), tak také pracovníků, aby se co nejdříve vrátili ke své práci. Můžete tedy zkusit metodu mikroučení, což je velmi krátké, soustředěné a interaktivní učení. Stačí například 3 – 5 minut denně a výsledky budou znát velmi brzy.

Právě takto krátký čas nutí lektory k tomu, aby předali jen opravdu důležité informace. Na nic dalšího již není čas. Obvykle tento způsob mívá podobu e-learningu.

Existuje dnes celá řada způsobů, jak se učit, a lidé využívají stále více metod. Při dlouhém školení býváme rušeni telefony, maily. Takto rychlé a koncentrované učení bude mít neuvěřitelné výsledky.

STÍNOVÁNÍ

Tato metoda může být úžasným způsobem, jak rychle a efektivně zapracovat nové pracovníky a proškolit je přímo na místě. Noví pracovníci se při stínování učí tím, že dělají úkony přímo na místě, v reálu. Nejedná se tedy o pasivní poslouchání pokynů a instrukcí.

Jedná se o okamžité převedení získaných informací do praxe, čímž zaměstnanci získají mnohem více. Tento způsob také umožňuje experimentovat s odpovědností v bezpečném prostředí, kde nehrozí žádné vysoké riziko. Díky tomu získávají zaměstnanci jistotu v dané činnosti.


Začněte se rozvíjet ještě dnes!

Studium MBA vám pomůže zlepšit si své manažerské dovednosti.
Studium BBA vám pomůže naučit se prodávat, vyjednávat, přesvědčovat a ovlivňovat.
Kurz Rekonstrukce identity vám pomůže navrátit sami k sobě, zvládat lépe stres, navazovat zdravé vztahy a naučit se ozdravovat ty nezdravé.

banner